Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna

Fizjoterapia po amputacji

Fizjoterapia oraz rehabilitacja po amputacji pozwala wrócić do sprawności pacjentom. Do klientów trzeba podchodzić indywidualnie, ponieważ każdy przypadek jest inny. Znajdź zaufane miejsce, w którym odbędziesz rehabilitację po amputacji kończyny dolnej lub górnej, palca bądź paliczka, a także po zaprotezowaniu.

Amputacje – poważny zabieg

Amputacje kończyn są bardzo radykalnym sposobem leczenia, który jest stosowany tylko i wyłącznie w ostateczności. Przeprowadzane są one niezwykle rzadko. Konieczność amputowania (odjęcia) kończyny wynika najczęściej z potrzeby ratowania życia pacjenta. Najczęstszymi powodami zmuszającymi do wykonania tego typu zabiegu są choroby naczyniowe, a także poważne uszkodzenia ciała odniesione w wyniku wypadków.

W zależności od rodzaju i rozpiętości obrażeń, amputacje wykonywane są w kilku różnego rodzaju formach. Polegają one między innymi na:

  • przecięciu kości i potrzebie wytworzenia krótszego lub dłuższego kikuta,
  • na wyłuszczeniu, czyli rozdzieleniu kości w stawie.

Decyzję o zastosowaniu jednego z powyższych rozwiązań podejmuje lekarz specjalista lub zespół lekarzy. Amputacje mogą być typowo urazowe, wymagające bardzo szybkiej interwencji chirurgicznej lub zaplanowane. Poza amputacjami (odjęciami) kończyn wykonywane są również amputacje organów wewnętrznych – tak zwane resekcje (wycięcie).

Fizjoterapia i rehabilitacja po amputacji są niezbędne

Niezależnie od rodzaju amputacji, w pierwszych dniach, tygodniach, miesiącach, a u pewnych osób nawet po latach – pogodzenie się z odmiennym wyglądem i pewnymi ograniczeniami jest dość trudne. Niemniej jednak po uwierzeniu we własne siły i skorzystaniu z możliwości współczesnej rehabilitacji, poprzez umiejętne wykonywanie ćwiczeń pod okiem terapeuty możliwe jest przezwyciężenie wielu trudności i zaakceptowanie siebie samego. W przypadku amputacji zaplanowanej, bardzo ważnym czynnikiem, zmniejszającym szok pooperacyjny jest uświadomienie pacjenta poprzez rozmowy ze specjalistą i dostarczenie fachowej literatury na ten temat. Po wykonaniu amputacji bardzo ważna jest opieka nad pacjentem i ćwiczenia rehabilitacyjne dostosowane do fizycznych możliwości pacjenta. Rehabilitacja po amputacji kończyn dolnych lub górnych pomoże wrócić pacjentowi do siebie.

Udaj się na rehabilitację

Zespół specjalistów chętnie pomoże Ci uporać się z różnymi problemami pojawiającymi się po tego typu operacjach np. z bólem:

  • rehabilitacja po amputacji kończyny dolnej np. uda, podudzia,
  • rehabilitacja po amputacji palca,
  • rehabilitacja po amputacji kończyny górnej np. dłoni.

Rehabilitacja po amputacji nogi, uda, ręki lub dłoni u pacjentów miejscu powinna przebiegać w zaufanym miejscu, miłej atmosferze i przede wszystkim być skuteczna.

Dodaj komentarz