Blog

Asymetryczne ułożenie głowy

Po narodzinach dziecka najczęstszym zaburzeniem o jakie rodzic dopytuje i szuka o nim informacji jest asymetria.

Asymetryczne ułożenie głowy niemowlaka

Problem z asymetrycznym położeniem głowy jest powszechny wśród noworodków i niemowląt skierowanych na rehabilitację. Często w gabinecie uspakajamy rodziców, zwłaszcza dzieci w pierwszych miesiącach życia. Okazuje się bowiem, że jest to funkcjonalna asymetria wpisana w rozwój ruchowy dziecka. Jednak w momencie jakichkolwiek obaw warto o konsultację z fizjoterapeutą – tym bardziej że asymetria już samej głowy niesie za sobą skutki w funkcjonowaniu całego ciała dziecka. Asymetria główki u niemowląt obejmuje wiele elementów, które przekładają się na nieprawidłowy rozwój poszczególnych części ciała lub nieprawidłowości postawy ciała bądź późniejszego chodu.

Asymetria główki niemowlaka – objawy

Objawy mogą mieć charakter strukturalny i / lub funkcjonalny, z lokalnym lub uogólnionym charakterem. W jednych z badań naukowych rozważano temat wpływu ustawienia głowy na funkcjonowanie dziecka. Podczas wizyt kontrolnych badano symetrię i rozwój motoryczny dzieci. Pozycja głowy jest niezmiernie ważna w rozwoju niemowląt, ponieważ normalizuje się jako pierwszy element. Od tego zaczynamy terapię z naszym bobasem. Ważna jest szybka interwencja, tak żeby skutki asymetrii głowy nie dały się we znaki w przyszłości.

Jak widzimy z badań naukowych z asymetrią możemy sobie doskonale poradzić w gabinecie. Skuteczność terapii jest na wysokim poziomie i żadne dziecko nie powinno się borykać z tym problemem długo – oczywiście może się tak stać w przypadku braku odpowiedniej terapii. Tym bardziej, że nieprawidłowe ustawienie głowy może powodować asymetrię w obrębie całego tułowia, skrócenie jednej strony, zaburzenia pracy mięśniowej, tendencję do skrzywień kręgosłupa w przyszłości. 

asymetryczne ułożenie głowy

Warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

• Czy niemowlę kieruje głowę częściej w jedną stronę?
• Czy podczas snu preferuje którąś ze stron?
• Czy główka jest z którejś strony płaska?

Sprawdź: rehabilitacja dzieci i niemowląt.

Jeżeli na te 3 pytania udzielą Państwo twierdzącej odpowiedzi, sugerujemy rozważyć konsultację ze specjalistą. Nasi fizjoterapeuci udzielą Państwu wsparcia na wizycie domowej lub w naszym gabinecie rehabilitacji pod Poznaniem.

Dodaj komentarz