Blog

Syndrom płaskiej głowy niemowlęcia

Jest to stan, kiedy boczna bądź tylna strona głowy staje się płaska.

Główka niemowlęcia jest bardzo narażona na ryzyko pojawienia się deformacji, ze względu na miękkość kośćca oraz elastyczność szwów czaszkowych. U wcześniaków ryzyko wystąpienia zniekształceń jest jeszcze większe – stopień skostnienia jest często obniżony. Na powstanie deformacji mogą rzutować też problemy okołoporodowe i ułożenie wewnątrz łona matki. U niektórych maluchów widoczna jest zdecydowana preferencja którejś ze stron ciała, co również sprzyja odkształceniom. Niemowlęta ze stwierdzonym kręczem szyi bądź asymetrią ułożeniową prawie zawsze mają również problem z deformacją czaszki.

Konsekwencje takich zniekształceń to nie tylko problem kosmetyczny. Towarzyszące spłaszczeniom nieprawidłowe ustawianie głowy może powodować asymetrię twarzy, wady zgryzu, skrzywienia kręgosłupa, problem integracji odruchów niemowlęcych i wiele innych dolegliwości.

W wielu przypadkach problem można zminimalizować stosując odpowiednią pielęgnację, zmiany pozycji, w jakich niemowlę przebywa oraz starając się o odciążenie czaszki podczas snu i leżenia na plecach. Doskonałe efekty przynosi stosowanie poduszki Mimos, która niweluje nacisk głowy na podłoże, przez co chroni przed dalszymi odkształceniami, leczy te już występujących oraz stanowi profilaktykę u wcześniaków.

W niektórych przypadkach i przy sporych spłaszczeniach, niezbędne jest wdrożenie rehabilitacji i konsultacji neurochirurgicznych.

 

Rozróżniamy kilka typów spłaszczeń głowy:

Dziecko z plagiocefalią

 

Plagiocefalia: najbardziej powszechne zniekształcenie, które jest nazywane również skośnogłowiem. Mówimy o nim wtedy, gdy główka jest płaska z jednej strony. 

 

 

Dziecko z dolichocefalią

 

Dolichocefalia: To silne wydłużenie czaszki nazywane długogłowością.

 

 

 

Dziecko z brachycefalią

 

Brachycefalia: nazywana krótkogłowością. Mówimy o niej wtedy, gdy tył główki jest spłaszczony, co skutkuje poszerzeniem tyłu czaszki.

 

 

Kraniosynostoza: jest wadą wrodzoną polegającą na wcześniejszym zarośnięciu szwów czaszkowych. Może powstać jeszcze w życiu płodowym lub w pierwszych miesiącach po urodzeniu. Następstwem jest deformacja w obrębie czaszki, a leczenie opiera się na działaniu operacyjnym. Stosowanie poduszki Mimos nie daje efektów w przypadku stwierdzonej kraniosynostozy. Niemowlę z podejrzeniem kraniosynostozy powinno zostać skonsultowane przez neurochirurga dziecięcego, niekiedy niezbędne jest wykonanie tomografii komputerowej. 

 

Do powstania syndromu płaskiej głowy mogą przyczynić się następujące czynniki:

  • układanie na plecach jest pozycją rekomendowaną, która ma przeciwdziałać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt (S.I.D.S). Częstość pojawiania się spłaszczeń główki wzrosła od momentu wprowadzenia takich zaleceń. Sen w pozycji na plecach powoduje bardzo duży nacisk na miękkie kości czaszki niemowlęcia.
  • w trakcie porodu główka przeciskając się przez kanał rodny jest narażona na ogromne ciśnienie, co może skutkować wydłużeniem lub ściśnięciem głowy po porodzie.
  • asymetria ułożeniowa i kręcz szyi: ich przyczyną jest często przechodzenie malucha przez kanał rodny lub niewłaściwe ułożenie wewnątrz łona. Uszkodzony mięsień szyi (mięsień MOS) sprawia, że dziecko pochyla główkę w stronę skrócenia. Przyczynia się to wyrabiania  asymetrycznych nawyków, co może skutkować wystąpieniem plagiocefalii.
  • foteliki samochodowe, bujaczki i inne siedziska: układanie maluszków w tych sprzętach daje bardzo duży nacisk na kości czaszki.

Jeśli zauważają Państwo podobne nieprawidłowości u swojego maluszka, zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją konsultacji fizjoterapeutycznych oraz odwiedzenia naszego sklepu z pełną ofertą poduszek korekcyjnych MIMOS https://twoja-rehabilitacja.pl/sklep/1-poduszki-mimos-dla-niemowlat/

 

Dodaj komentarz