Blog

Dla kogo odpowiedni jest medyczny trening personalny?

Czym jest trening medyczny?

Trening medyczny jest to forma treningu personalnego połączona z rehabilitacją. Ćwiczenia odbywają się pod okiem osoby, która posiada odpowiednie kwalifikacje. Muszą być wykonywane poprawnie i całkowicie bezpiecznie, nie narażając pacjenta na urazy. Skupiamy się na najsłabszych ogniwach i indywidualnie dobieramy program ćwiczeń celem wyeliminowania różnego rodzaju dysfunkcji. Główną zaletą treningu medycznego jest funkcjonalność ćwiczeń, co ma ogromne znaczenie przy wykonywaniu czynności dnia codziennego.

Dla kogo przeznaczony jest trening medyczny?

Najprostsza odpowiedź brzmi: dla każdego 🙂

Jest to idealna forma treningu dla osób chcących powrócić do sprawności fizycznej po kontuzji, urazie lub operacji. Są to ćwiczenia odpowiednie dla osób z dolegliwościami bólowymi w kontekście przywrócenia sprawności i przygotowania do zadań dnia codziennego, takich jak wchodzenie po schodach, poruszanie po otoczeniu, itp..

Trening medyczny jest również doskonałą formą ćwiczeń dla sportowców, stawiających na rozwój pewnych zdolności motorycznych, takich jak mobilność oraz stabilność w celu poprawy efektywności treningu oraz zapobiegania kontuzjom.

Trening ten spełnia również świetnie swoją rolę u osób, które na co dzień mają ograniczoną możliwość ruchu ze względu na rodzaj pracy, odczuwają dyskomfort związany z przebywaniem w jednej pozycji bądź zmagają się często z ospałością i ociężałością.

Taki trening to też doskonała forma terapii dla osób cierpiących z powodu wad postawy, u których pewne mięśnie są osłabione, a inne przykurczone, co może nierzadko powodować ból czy też problemy z utrzymywaniem niektórych pozycji ciała.

I wreszcie trening ten nadaje się do osób, które chciałyby poczuć się lepiej, podnieść swoją ogólną sprawność i dzięki temu uniknąć w przyszłości niekorzystnych zmian w ciele.

Co daje trening medyczny?

Trening medyczny ma na celu odnalezienie dysfunkcji ruchowych oraz wyeliminowanie błędnych wzorców motorycznych, które mogą doprowadzać do dysbalansu mięśniowego, co może powodować dolegliwości bólowe. Głównymi założeniami treningu medycznego są:

  • Poprawa zakresu ruchu w stawach
  • Wzmacnianie siły i koordynacji mięśniowej
  • Poprawa czucia głębokiego i świadomości ciała
  • Przywrócenie prawidłowych napięć mięśniowych
  • Wyeliminowanie nieprawidłowych wzorców ruchowych
  • Poprawa mobilności
  • Rozwój stabilności
  • Prewencja przed urazami

Pozdrawiam

Eryk Rezler

Twoja Rehabilitacja, Poznań

Dodaj komentarz