Blog

Trening siłowy

Trening z obciążeniem wciąż budzi mieszane odczucia u wielu pacjentów. Jest to zrozumiałe – widok człowieka robiącego przysiady ze sztangą na plecach może nie kojarzyć się z najlepszym sposobem na prewencję i leczenie bólu. Intuicja podpowiada nam, że jeżeli bolało nas ciało po dźwiganiu różnych rzeczy w pracy, to powinniśmy go unikać, żeby nie narażać się na ból w przyszłości.

Nic bardziej mylnego. 

Podstawową zasadą, o której powinniśmy pamiętać jest to, że człowiek NIE jest maszyną, która zużywa się podczas wykonywania dużego wysiłku. Człowiek, jako żywy organizm ma zdolność do adaptacji do środowiska. Oznacza to, że poprzez regularny trening siłowy całe ciało adaptuje się do przenoszenia większych obciążeń, a przez to staje się silniejsze, wytrzymalsze, mniej podatne na kontuzje i dolegliwości bólowe. 

Jak regularny trening siłowy wpływa na nasze ciało?

-Mięśnie stają się silniejsze, 

-Zwiększa się wytrzymałość i gęstość kości, 

-Chrząstki i krążki międzykręgowe są lepiej odżywione, adaptują się do przenoszenia większych obciążeń, przez co są mniej podatne na procesy degeneracyjne

-Ścięgna i więzadła stają się grubsze i sztywniejsze (takie właśnie powinny być!), 

Krótko mówiąc, dzięki treningowi z obciążeniem jesteśmy lepiej przygotowani do stawiania czoła trudom codziennego życia! 

Należy też oczywiście pamiętać, że tego rodzaju ćwiczenia są absolutnie konieczne do trwałego rozwiązania dolegliwości bólowych związanych z chorobami ścięgien (tendinopatie stożka rotatorów czy ścięgna Achillesa, łokieć tenisisty, golfisty…), po kontuzjach i zabiegach operacyjnych narządu ruchu (rekonstrukcja ACL, operacja endoprotezy, rekonstrukcja mięśni stożka rotatorów…), działają świetnie przy przewlekłych bólach kręgosłupa, pomagają przezwyciężyć strach przed ruchem i przywrócić wiarę we własne siły! 

Oczywiście, rodzaj i wielkość obciążenia w treningu zawsze musi być dobrana indywidualnie do każdego przypadku. 

Chcesz spróbować, ale nie wiesz od czego masz zacząć? Odezwij się do nas, nasi instruktorzy z radością pokierują Twoim treningiem na naszej siłowni. Do zobaczenia! 

 

PS Zainteresowany tematem treningu siłowego? Niedługo więcej faktów! 

 

Kuba,

Twoja Rehabilitacja, Poznań

Dodaj komentarz