Blog

Zaburzenia Integracji Sensorycznej cz. 2

        W poprzednim wpisie było trochę na temat integracji sensorycznej – czym jest i jak może się objawiać u dzieci starszych. W dzisiejszym temacie poruszę problemy sensoryczne u niemowląt. Rodzice czasami zastanawiają się czy można zdiagnozować zaburzenia przetwarzania sensorycznego u swoich nowonarodzonych pociech.       

Zaburzenia integracji sensorycznej można zdiagnozować już we wczesnym okresie niemowlęcym. Nie ma określonego wieku minimalnego kiedy można postawić diagnozę, co więcej – opracowane zostały testy z zakresu integracji sensorycznej przeznaczone dla dzieci poniżej pierwszego roku życia. Na ich podstawie, profilu sensorycznego oraz rozmowy z rodzicem już we wczesnym wieku można sprecyzować, które zmysły mają specyficzne potrzeby oraz wprowadzić odpowiednią dietę sensoryczną – stymulować konkretne zmysły poprzez zabawy z maluchem. W pierwszym roku życia przede wszystkim mogą zaniepokoić problemy z samoregulacją.

 

 

Co może zaniepokoić rodzica?

-dziecko zbyt często wybudza się w nocy, płacze, ma lęki, jest niespokojne

-problemy ze ssaniem, połykaniem pokarmu

-nietolerancja konkretnych konsystencji pokarmu w trakcie rozszerzania diety

-nie lubi się przytulać, bujać, huśtać

-nie toleruje głośnych dźwięków (odkurzacz, mikser itp.)

-lubi nadmierne bujanie, lubi być często i mocno bujane, noszone

-płacze lub napina się w trakcie zmian pozycji

-ma często zaciśnięte piąstki

-płacze w trakcie jazdy samochodem

Nie wszystkie te zachowania muszą świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej, należy przeprowadzić szczegółową diagnozę, żeby wyeliminować inne problemy natury medycznej.

Pozdrawiam,

Marta Król

Dodaj komentarz