Zespół zaniedbania połowiczego w uszkodzeniu mózgu

Zespół zaniedbania połowiczego jest to brak świadomości istnienia strony porażonej oraz niereagowanie na żadne bodźce pochodzące z tej strony. Najczęściej występuje jako powikłanie uszkodzenia prawej półkuli (czyli lewej strony ciała).

Dodatkowo objawia się poprzez wychylenie osi pionowej o ok. 30 stopni w stronę nieudarową połączony z oporem pacjenta na próby przywrócenia prawidłowej pozycji. Powoduje to bardzo często zaburzenia równowagi i „padanie” na stronę udarową. Występuje u 10-28% pacjentów.
Terapia zespółu zaniedbania połowiczego powinna być prowadzona przez cały czas w porozumieniu z rodziną pacjenta. Na stronę zaniedbywaną aplikować należy dużą ilość bodźców, zarówno czuciowych, jak i słuchowych czy wzrokowych.
Zaleca się wykonywanie ćwiczeń obustronnych z przekraczaniem linii środkowej ciała, rotacji i skrętów głowy, a także dążenie do pionizacji. Poza tym stosuje się facylitację (czyli torowanie, pobudzanie) i hamowanie patologicznych wzorców oraz napięcia.
Autor:
Sara Walczak, Twoja Rehabilitacja Poznań.
Źródła:
- Malczewski D, Kochanowski J, Grudniak M i in. Zespół zaniedbywania połowiczego. Rehabilitacja w praktyce 2013; 6: 60-65.
- Mikołajewska E. Koncepcja Bobath w terapii zespołu odpychania u pacjenta po udarze mózgu- opis przypadku. Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja 2013, 39: 56-58.