Centrum wiedzy, Terapia bólu

Terapia i leczenie bólu mięśni

Terapia bólu mięśni może być sposobem na uwolnienie się od męczących dolegliwości. Niezależnie od tego, jakiej części ciała dotyka ból, skorzystaj z pomocy specjalistów. Nie rezygnuj z ulubionych aktywności ze względu na to, że coś Cię boli!

Ból mięśni – przyczyny

Na ból mięśni skarży się wiele osób. Warto przyjrzeć się przyczynom takiego stanu rzeczy. Ból mięśni może wynikać:

  • ze zbyt dużego wysiłku fizycznego,
  • z fizycznych obrażeń tkanki mięśniowej,
  • z pewnych jednostek chorobowych.

Najbardziej typowym podziałem bólów mięśniowych jest ten opierający się o czas ich trwania (który w tym przypadku może mieć formę bólu ostrego lub przewlekłego) oraz bóle mięśniowe zapalne i niezapalne. Do najczęstszych czynników wywołujących bóle mięśniowe należą:

  • bóle wynikające ze zbyt dużego wysiłku fizycznego, w tym przypadku ból wynika oczywiście ze zbyt dużej intensywności wykonywanej pracy lub ćwiczeń;
  • bóle mięśniowe mogące powstawać w związku z pewnymi powikłaniami dolegliwości chorobowych, które dotknęły daną osobę;.
  • ból mięśni, którego przyczyną jest stan zapalny, powstały zazwyczaj w wyniku przeziębienia. Dolegliwość tego rodzaju dotyka zazwyczaj osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów;
  • bóle związane z fibromialgią, będącą jednym z rodzajów przewlekłej choroby, cechującej się wyjątkowo dokuczliwym bólem mięśni i stawów. Jest to choroba wyjątkowo trudna do zdiagnozowania i leczenia.

Pamiętaj jednak, że ból mięśni można leczyć. Poniżej przedstawiamy przykładowe sposoby na radzenie sobie z bólem.

Jak radzić sobie z bólem mięśni?

Jednym z wyjątkowo skutecznych sposobów radzenia sobie z bólem mięśniowym jest masaż. Warte wypróbowania są także kąpiele w wodzie. 

Masaż to zabieg fizjoterapeutyczny, wykonywany w celu uśmierzenia bólu. Odbywa się to poprzez prawidłowo wykonane odkształcenie tkanek mięśni. Ta wyjątkowo skuteczna metoda jest stosowana przez szerokie grono osób. Poza masażem ważne będą również odpowiednie ćwiczenia, ich intensywność oraz przestrzeganie zaleceń terapeuty współpracującego z pacjentem w celu wyeliminowania tego rodzaju dolegliwości.

Leczenie bólu mięśni

Osoby cierpiące na ból mięśni powinny postawić na profesjonalny zespół fizjoterapeutów, którzy zajmują się między innymi terapią bólu.

Dodaj komentarz