Centrum wiedzy, Inne

Choroby reumatyczne

Choroby reumatyczne potocznie nazywane są reumatyzmem i jest to grupa chorób objawiająca się przewlekłymi zmianami zapalnymi tkanki łącznej, spowodowanymi najczęściej reakcją autoimmunologiczną. Zmiany chorobowe zachodzą najczęściej w stawach i kościach, powodując ból oraz niekiedy ograniczenie ruchomości stawów. Rehabilitacja osób cierpiących na choroby reumatyczne stanowi bardzo ważny element ich leczenia (szczególnie przy powstawaniu przykurczów i niszczeniu stawów). Jest drogą do zachowania sprawności organizmu i jego dobrej kondycji nawet podczas trwania choroby.

Ćwiczenia rehabilitacyjne

Ćwiczenia fizyczne powinny być wykonywane systematycznie i dokładnie, przez cały rok, z większym natężeniem w okresach z ograniczonym bólem i łagodniej w trakcie remisji choroby. Ponieważ stawy dość szybko się męczą, nie należy ich zatem nadwyrężać. Nie wolno przy tym szybko likwidować przykurczów używając do tego siły i długotrwałych ćwiczeń, bo może to tylko zakończyć się bardzo silnym i bolesnym stanem zapalnym w stawie. Przykładowe ćwiczenia, które pozwolą na wysiłek fizyczny przy chorobach reumatycznych to: spacer, jazda na rowerze (zarówno po świeżym powietrzu, jak i w domu na treningowym), pływanie i zabawy w wodzie, taniec, rehabilitacja w domu po wcześniejszym skontaktowaniu się z doświadczonym fizjoterapeutą (najlepiej posiadającym wiedzę z dziedziny reumatologii) lub lekarzem.

Inne ćwiczenia, które już powinny być przeprowadzane pod okiem rehabilitanta to: tzw. „ćwiczenia izometryczne” polegające na napinaniu pojedynczych mięśni nie wykonując żadnego ruchu, ćwiczenia przy pomocy podwieszek, wyciągi, leczenie zimnem lub ciepłem, kriokomora. Przy wykonywaniu wszelkich ćwiczeń nie wolno zapominać o: likwidowaniu powstających przykurczów i nie dopuszczaniu do powstawania nowych, dostosowaniu miejsca pracy i codziennej aktywności odpowiednie krzesło, podnóżek, łóżko, itp.), utrzymywaniu prawidłowej wagi ciała oraz odpowiednim obuwiu. Istnieją również specjalne sztućce, naczynia oraz inne przedmioty codziennego użytku, które zapewniają ergonomię przy zniekształceniach stawów.

Sprawdź: rehabilitacja reumatologiczna

Dodaj komentarz