Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna

Dysplazja stawu biodrowego

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie F6D580A1-36BA-4392-9A6F-ED33C8713332-1549-0000009BA4D4B9E5.jpg

Dysplazja stawu biodrowego to najczęstsza wada wrodzona narządu ruchu – fizjoterapeuci pomagają pacjentom, którzy zmagają się z konsekwencjami tej wady. Zapewniają wsparcie na każdym etapie rehabilitacji, dbając o to, by dysplazja stawu biodrowego nie stanowiła dla Ciebie lub Twoich najbliższych przeszkody w codziennym funkcjonowaniu. Najważniejsze jest dobro pacjenta, dzięki czemu fizjoterapia przynosi oczekiwane efekty – szczególnie jeśli pacjent również angażuje się w 100% w ćwiczenia.

Czym jest dysplazja stawu biodrowego?

Rozwojowa dysplazja stawu biodrowego to jedna z najczęstszych wad u noworodków i niemowląt, choć na jej pojawienie się wpływają zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. O dysplazji można mówić, jeśli doszło do niedorozwoju panewki stawowej oraz końca bliższego kości udowej. Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt może występować w dwóch wariantach:

  • czysta dysplazja, która odznacza się wadliwym ukształtowaniem biodra,
  • dysplazja z przemieszczeniem głowy kości udowej poza panewkę, czyli wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego.

Tym, co może wpłynąć na pojawienie się dysplazji stawu biodrowego u dzieci, są czynniki genetyczne, ułożenie kończyn płodu, wiotkość torebki stawowej u noworodków oraz zbyt gwałtowne, ręczne wyprostowanie nóżek dziecka w czasie porodu. Objawia się przeskakiwaniem kości biodrowej, które jest wyczuwalne podczas zginania, odwodzenia i przywodzenia nóżek u noworodków oraz niemowląt. To właśnie dlatego tak ważna jest kontrola u specjalisty w pierwszych dniach życia maluszka, a w dalszym okresie badanie USG bioderek, które pozwala wykluczyć lub potwierdzić dysplazję stawu biodrowego u dziecka.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Plik_036-1024x1024.jpeg

Dysplazja stawu biodrowego – objawy i diagnoza

W wieku niemowlęcym wada objawia się przede wszystkim niestabilnością stawu (zwykle problem dotyczy tylko jednej strony) oraz ograniczeniem odwodzenia nóżek. Jak diagnozuje się dysplazję stawu biodrowego u dzieci? Konieczne jest badanie bioderek za pomocą USG oraz testy ortopedyczne – im wcześniej wdrożona zostanie rehabilitacja ortopedyczna, tym lepiej dla rozwoju dziecka. Do oceny zaawansowania wady specjaliści używają skali Grafa.

Do czego może doprowadzić nieleczona dysplazja stawu biodrowego? Wada może w przyszłości rozwinąć się w zmiany zwyrodnieniowe, które nierzadko w wieku dorosłym wymagają wstawienia protezy stawu biodrowego. Wówczas konieczna jest już fizjoterapia stawu biodrowego po endoprotezie.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Plik_0001-1024x1024.jpeg

Dlaczego warto podjąć leczenie u specjalistów?

Specjaliści zajmują się zarówno dysplazją stawu biodrowego u dzieci, jak i u osób dorosłych, dostosowując przebieg rehabilitacji do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Zapewniają komfortowe warunki oraz 100% wsparcie w procesie leczenia. Często oferują również masaż klasyczny, leczenie konfliktu udowo-panewkowego oraz inne usługi, dzięki czemu w jednym miejscu możesz zadbać o zdrowe swoje i rodziny w sposób kompleksowy.

Dodaj komentarz