Fizjoterapia zaburzeń sensorycznych to pierwszy krok do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Każdego dnia ludzki organizm wystawiony jest na działanie bardzo wielu bodźców, odbieranych przez wszystkie zmysły. Na każdy z nich powinien wypracować odpowiednią reakcję adaptacyjną. U niektórych małych pacjentów pojawiają się z tym problemy. Wtedy niezbędne jest skonsultowanie się ze specjalistą i rozpoczęcie odpowiedniej fizjoterapii zaburzeń sensorycznych u dzieci.
Skąd się biorą zaburzenia sensoryczne u dzieci?
Kiedy warto zdecydować się na leczenie zaburzeń sensorycznych u dzieci? Na przykład wtedy, kiedy zauważasz, że maluch ma problemy z koordynacją (jest niezdarny i często upada) lub koncentracją, nie przepada za pewnymi dźwiękami, fakturami (np. odmawia jedzenia posiłków o danej konsystencji, nie lubi ubrań z jakiegoś materiału), unika chodzenia na boso. To tylko niektóre objawy, powinny one jednak wzbudzić zainteresowanie rodzica. Zwykle pierwsze niepokojące znaki można zaobserwować już w wieku niemowlęcym.
Jakie są przyczyny występowania zaburzeń sensorycznych u dzieci, wymagające podjęcia fizjoterapii? Istnieje wiele czynników, które mogą sprzyjać ich pojawieniu się. Zalicza się do nich między innymi:
- poród przed terminem,
- poród w wyniku cięcia cesarskiego,
- nieprawidłowe ułożenie wewnątrzłonowe,
- ograniczenie bodźców dla dziecka w wyniku ciąży leżącej.
Zaburzenia sensoryczne u dzieci
Fizjoterapeuci z sukcesami prowadzą fizjoterapię niemowląt oraz dzieci, borykających się między innymi z zaburzeniami sensorycznymi. Terapeuci służą rodzicom fachowym wsparciem i z przyjemnością pracują nawet z najmłodszymi pacjentami.