Leczenie migreny za pomocą fizjoterapii i odpowiednio dobranych zabiegów stanowi skuteczne wsparcie w walce z uciążliwym bólem. Migrena jest bowiem schorzeniem neurologicznym, dlatego wymaga leczenia farmakologicznego – pinoterapia czy suche igłowanie, które proponujemy, mogą jednak przynieść Ci ulgę. Nie ma jednak jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak leczyć migrenę.
Czym jest migrena?
Migrena jest pierwotnym bólem głowy, co oznacza, że ból nie jest związany z żadną inną dolegliwością, natomiast jest chorobą samą w sobie. Charakteryzuje się pulsującym, jednostronnym bólem głowy o wysokiej intensywności. Cechą szczególną migreny jest współwystępowanie objawów takich jak:
- światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki,
- zawroty głowy,
- nudności,
- wymioty.
Migrena nasila się podczas aktywności fizycznej, dlatego podczas ataku bólu migrenowego chorzy unikają ruchu, odpoczywając w ciemnych i cichych miejscach. W szczególnych przypadkach migrenie mogą towarzyszyć odwracalne objawy neurologiczne, które przypominają przemijający atak niedokrwienny mózgu – mrowienie twarzy, utrata połowy pola widzenia czy trudność w formułowaniu zdań. Taki stan nazywamy migreną z typową aurą.
Trudno jednoznacznie wskazać czynniki odpowiedzialne za tę chorobę. Niemniej przyczyn migreny upatruje się w podłożu genetycznym (predyspozycja do nadwrażliwych reakcji neuronaczyniowych) i czynnikach środowiskowych. Sugeruje się również, że najczęstszą przyczyną przewlekłej migreny jest nadużywanie leków przez pacjentów. Co więcej, ataki migreny mogą powodować bóle szyi oraz inne problemy mięśniowo-szkieletowe, a także szereg czynników związanych ze stylem życia. Jest natomiast pewne, że jeżeli cierpisz na migrenowe bóle głowy, konieczna jest wizyta u lekarza, który wykona diagnostykę i przepisze Ci leki.
Jak skutecznie leczyć migrenę?
Leczenie migreny odbywa się też poprzez fizjoterapię i zabiegi, które są świetnym uzupełnieniem terapii farmakologicznej. Terapia bólu pomoże Ci sobie z nim poradzić, a tym samym przyjmować wyłącznie zalecane dawki środków farmakologicznych. Na ataki silnego bólu proponujemy pinoterapię, zabiegi suchego igłowania oraz inne zabiegi manualne, które przyniosą Ci ulgę. Terapia napięciowego bólu głowy wymaga wykonania gruntownego wywiadu i diagnostyki funkcjonalnej, za co odpowiadają fizjoterapeuci, którzy pomogą Ci znaleźć przyczyny migreny oraz wprowadzić do codziennego życia odpowiednią profilaktykę, dzięki której terapia zawrotów głowy i leczenie migreny nie będą już konieczne.