Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna, Terapia bólu

Leczenie zespołu stożka rotatorów

Uszkodzenie stożka rotatorów lub zapalenie stożka rotatorów jest częstą dolegliwością związaną ze stawem barkowym, która pojawia się najczęściej po 40 roku życia. Dolegliwość ta może występować w wyniku nagłego urazu lub ze względu na długotrwałe zmiany degeneracyjne zachodzące w ścięgnach stożka rotatorów. 

Zmiany zwyrodnieniowe ścięgien mięśni nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego i obłego mniejszego mogą wywoływać ból w przednio-bocznej części barku, które mocno nasilają się podczas aktywności, zwłaszcza w przypadku uniesienia ręki powyżej głowy. Niekiedy mogą doprowadzić do znacznej utraty funkcji kończyny, której dotyczą. 

Rehabilitacja uszkodzenia stożka rotatorów polega w pierwszej kolejności na zmniejszeniu dolegliwości bólowych z wykorzystaniem technik manualnych. Niezwykle istotną rzeczą, w przypadku leczenia uszkodzenia stożka rotatorów jest fakt, że odpoczynek, choć zapewnia krótkotrwałą ulgę, nie przynosi długotrwałej poprawy, a w dłuższej perspektywie przyczynia się do stopniowego osłabienia kończyny. Z tego powodu fizjoterapia uszkodzenia stożka rotatorów po zmniejszeniu odczuwanego bólu, opiera się w głównej mierze na stopniowym zwiększaniu obciążeń nakładanych na cały kompleks barkowy z użyciem indywidualnie zaprogramowanego treningu, którego celem jest wzmocnienie i zwiększenie wytrzymałości uszkodzonych struktur. 

Dodaj komentarz