Leczenie zespołu stożka rotatorów

Uszkodzenie stożka rotatorów lub zapalenie stożka rotatorów jest częstą dolegliwością związaną ze stawem barkowym, która pojawia się najczęściej po 40 roku życia. Dolegliwość ta może występować w wyniku nagłego urazu lub ze względu na długotrwałe zmiany degeneracyjne zachodzące w ścięgnach stożka rotatorów. 

Zmiany zwyrodnieniowe ścięgien mięśni nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego i obłego mniejszego mogą wywoływać ból w przednio-bocznej części barku, które mocno nasilają się podczas aktywności, zwłaszcza w przypadku uniesienia ręki powyżej głowy. Niekiedy mogą doprowadzić do znacznej utraty funkcji kończyny, której dotyczą. 

Rehabilitacja uszkodzenia stożka rotatorów polega w pierwszej kolejności na zmniejszeniu dolegliwości bólowych z wykorzystaniem technik manualnych. Niezwykle istotną rzeczą, w przypadku leczenia uszkodzenia stożka rotatorów jest fakt, że odpoczynek, choć zapewnia krótkotrwałą ulgę, nie przynosi długotrwałej poprawy, a w dłuższej perspektywie przyczynia się do stopniowego osłabienia kończyny. Z tego powodu fizjoterapia uszkodzenia stożka rotatorów po zmniejszeniu odczuwanego bólu, opiera się w głównej mierze na stopniowym zwiększaniu obciążeń nakładanych na cały kompleks barkowy z użyciem indywidualnie zaprogramowanego treningu, którego celem jest wzmocnienie i zwiększenie wytrzymałości uszkodzonych struktur.