Centrum wiedzy, Inne

Rehabilitacja w nadciśnieniu

Prowadzona przez specjalistów rehabilitacja w nadciśnieniu pomogła już wielu pacjentom, którzy zdecydowali się na leczenie. Rehabilitacja osób z nadciśnieniem tętniczym, która jest prowadzona profesjonalnie potrafi dać bardzo dobre efekty.

Rehabilitacja w nadciśnieniu tętniczym pomoże chronić zdrowie

Nadciśnienie tętnicze jest to przewlekła choroba układu krążenia, charakteryzująca się stale (lub okresowo) podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi (skurczowym i rozkurczowym). Rehabilitacja przy nadciśnieniu tętniczym jest bardzo wskazana i stanowi próbę uchronienia organizmu przed zawałem serca i innymi chorobami układu naczyniowego. Pod wpływem umiarkowanego i ukierunkowanego wysiłku fizycznego obniża się ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, zarówno w trakcie spoczynku, jak i podczas wysiłku. Nie wolno przy tym zapominać o przestrzeganiu określonych wskazań i przeciwwskazań do prowadzenia rehabilitacji. Jeśli nie wiesz, czy kwalifikujesz się na rehabilitację w nadciśnieniu, umów się na konsultację ze specjalistą!

Rehabilitacja w nadciśnieniu tętniczym powinna być dopasowana do pacjenta

Przy opracowywaniu ćwiczeń dla chorego na nadciśnienie, należy zwrócić uwagę na jego wiek, okres trwania nadciśnienia, ewentualne przebyte choroby układu sercowo-naczyniowego (takie jak zawał serca, niewydolność krążenia itp.). Przeprowadzanie ćwiczeń jest dopuszczalne, jeśli na skutek wdrożonego leczenia uda się obniżyć wartości ciśnienia do wartości prawidłowych, lub zbliżonych do prawidłowych (dla ciśnienia skurczowego nie więcej niż 150 mm Hg; a dla rozkurczowego nie więcej niż 95 mm Hg). Z tego powodu do pełnego zakresu rehabilitacji kwalifikują się chorzy w I i II okresie nadciśnienia, z kolei już III okres wymaga znacznych ograniczeń (przede wszystkim, co do natężenia wysiłku) przy wykonywaniu ćwiczeń. Innym warunkiem prowadzenia rehabilitacji jest wydolność układu sercowo-naczyniowego.

Odpowiednie ćwiczenia w ramach rehabilitacji należy dopasować do indywidualnych potrzeb osób z nadciśnieniem tętniczym.

Dodaj komentarz