Centrum wiedzy, Rehabilitacja neurologiczna

Przepuklina i leczenie kręgosłupa

Jeżeli męczy Cię ból, jaki wywołuje tak zwana przepuklina kręgosłupa, nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy w gabinetach fizjoterapeutów, którzy mają ogromne doświadczenie w pracy z pacjentami i dopasowują terapię do jego specyficznych potrzeb. W niektórych sytuacjach sprawdzi się leczenie bezoperacyjne przepukliny kręgosłupa.

Przepuklina krążka międzykręgowego – bolesna dolegliwość

Krążek międzykręgowy, będący swoistego rodzaju pierścieniem włóknistym otaczającym jądro miażdżyste, może w wyniku pewnych czynników ulec uszkodzeniu pod postacią przepukliny krążka międzykręgowego. Dolegliwość ta może być na tyle bolesna, że będzie w stanie unieruchomić osobę, którą dotyka. Dzieje się tak, gdyż przy przepuklinie, nazywanej potocznie „wypadnięciem dysku”, dochodzi do uszkodzenia pierścienia i wydostania się z niego jądra miażdżystego. Deformacja jądra powoduje uciskanie korzeni nerwu kręgosłupa oraz opony twardej rdzenia kręgowego. Jeżeli dotknęła Cię ta przypadłość, warto poszukać specjalisty, który podejmie się leczenia przepukliny kręgosłupa.

Jakie są objawy przepukliny kręgosłupa?

W zależności od miejsca oraz stopnia uszkodzenia krążka międzykręgowego, w pierwszym momencie osoba, której dotknęła przepuklina, odczuwa falę gorącego ciepła. Będzie ona miała początek w miejscu uszkodzenia krążka i przeleje się przez całe ciało. Innymi objawami mogą być:

  • zaburzenia czucia dotyku,
  • pieczenie,
  • drętwienie,
  • znaczne osłabienie mięśni.

W pewnych przypadkach ból może stać się wręcz paraliżujący. Często przybiera także formę mocno odczuwalnego bólu:

  • pomiędzy łopatkami,
  • głowy,
  • w okolicach mostka i całej klatki piersiowej.

Przepuklina kręgosłupa – leczenie bezoperacyjne

Leczenie może odbywać się na kilka różnych sposobów. Większość z nich jednak umożliwia jedynie usunięcie objawów, a nie ich przyczyny. Decydując się na rehabilitację i skorzystanie z technik manualnych, których głównym celem jest zmniejszenie lub całkowite usunięcie ucisku na nerw, otrzymujemy zwiększoną pewność, że ból nie powróci. Bardzo ważne jest oczywiście świadome zastosowanie się do porad specjalisty prowadzącego terapię.

Jeżeli interesuje Cię bezoperacyjne leczenie przepukliny kręgosłupa, koniecznie zgłoś się specjalistów od fizjoterapii.

Dodaj komentarz