Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna

Fizjoterapia przykurczów mięśniowych i stawowych

Szukasz specjalistów, którzy pomogą Ci w walce z tym problemem? Pomogą Ci fizjoterapeuci gotowi przeprowadzić skuteczną terapię przykurczów stawowych.

Przykurcze stawów – przyczyny powstawania

Zarówno przykurcze stawowe, jak i przykurcze mięśniowe, posiadają wyjątkowo rozległe podłoże przyczynowe. Mogą one występować:

  • w związku z coraz starszym wiekiem,
  • w wyniku urazów,
  • w następstwie różnego rodzaju chorób zapalnych stawów,
  • w wielu innych jednostkach chorobowych.

Nieleczone przykurcze mięśniowe są w stanie doprowadzić do poważnych deformacji stawów oraz utraty siły mięśni. Wpływa to w znacznym stopniu na coraz trudniejsze i bardziej bolesne funkcjonowanie kończyn. Dlatego, jeżeli zdiagnozowano u Ciebie przykurcze stawowe, zgłoś się na terapię i rehabilitację.

Objawy przykurczów

Typowymi objawami towarzyszącymi powstawaniu przykurczy są coraz znaczniejsze ograniczenia ruchomości stawów, co wpływa w bezpośredni sposób na zmniejszenie sprawnego funkcjonowania kończyny lub stawu. Jak możemy się domyślać, taki stan rzeczy powoduje w coraz większym stopniu problemy w codziennym funkcjonowaniu. Zaczyna pojawiać się sztywność poranna oraz ból podczas wstawania z łóżka.

Przykurcze – rehabilitacja

Pragnąc powrócić do stanu sprzed choroby lub przynajmniej w jak największym stopniu wyeliminować bolesne dolegliwości pacjent zostaje poddany różnym formom leczenia, mającym za zadanie przywrócić siłę, elastyczność oraz funkcjonowanie mięśni. Jedną z wyjątkowo skutecznych form leczenia jest rehabilitacja pod okiem doświadczonego specjalisty. W większości przypadków każdy z nich w celu poprawy stanu zdrowia i zakresu ruchomości wykorzystuje ćwiczenia wpływające na zwiększenie ruchomości w formie ćwiczeń rozciągających popartych relaksem. Bardzo ważne w rehabilitacji są odpowiednio dobrane pozycje ułożeniowe, a także wykonywanie ćwiczeń w wodzie lub tych o charakterze siłowym.

Terapia przykurczów stawowych

Udaj się na rehabilitację przykurczy do gabinetu fizjoterapeutycznego, gdzie specjaliści zaproponują Ci najbardziej odpowiednią formę terapii.

Sprawdź też: Przykurcz Dupuytrena leczenie.

Dodaj komentarz