Centrum wiedzy, Inne

Rehabilitacja po mastektomii

Rehabilitacja po mastektomii skutecznie zwiększa zakres ruchu i sprawność mięśni po operowanej stronie. U profesjonalnych fizjoterapeutów możesz liczyć na profesjonalną pomoc – komfortowe warunki, empatyczne podejście i wysokie kwalifikacje personelu oraz indywidualny zestaw ćwiczeń. Rehabilitacja po mastektomii to również praca ze świeżymi i starymi bliznami, redukcja bólu oraz skuteczna odpowiedź na powikłania i dolegliwości pooperacyjne. Fizjoterapię należy podjąć jak najszybciej – jest to niezbędne działanie dla prawidłowego funkcjonowania po przebytej operacji.

Dlaczego rehabilitacja po mastektomii jest ważna?

Rehabilitacja po zabiegu mastektomii to obowiązkowy element rekonwalescencji. Amputacja piersi prowadzi do:

  • osłabienia całego organizmu,
  • pogorszenia kondycji fizycznej,
  • zmniejszenia siły mięśniowej,
  • ograniczenia ruchu barkiem po operowanej stronie,
  • dolegliwości bólowych po stronie nieoperowanej na skutek używania jednej ręki do wszystkich czynności,
  • mniejszych lub większych obrzęków limfatycznych.

To wszystko sprawia, że rehabilitacja kobiet po mastektomii jest konieczna po operacji, ale często również w późniejszych okresach życia. Wynika to z tego, rekonwalescencja oznacza dużo więcej niż tylko gojenie się rany pooperacyjnej. Należy ustalić indywidualny plan fizjoterapii po mastektomii, uwzględniający przebieg choroby, wskazania lekarza prowadzącego oraz kondycję psychiczną osoby po amputacji.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 129480335_834027250705627_6450482505505197988_n-1024x1024.jpg

Jak wygląda rehabilitacja po zabiegu mastektomii?

Rehabilitacja kobiet po mastektomii powinna się rozpocząć już kilka dni po przebytej operacji. Ćwiczenia są dobierane tak, by nie obciążyć osłabionego organizmu – fizjoterapia po mastektomii w niczym nie przypomina wizyty na siłowni. Wczesna faza pooperacyjna pozwala utrzymać mięśnie kończyny i stawów w dobrej formie. To także sposób na utrzymanie możliwie pełnego zakresu ruchu. Rehabilitacja blizny po mastektomii należy do fazy przewlekłej, kiedy rana pooperacyjna całkowicie się wygoi i pojawi się blizna. Ćwiczenia w tej fazie odpowiadają za poprawę jakości Twojego codziennego funkcjonowania. Podczas rehabilitacji mastektomii pracuje się nad ruchomością tkanek, a więc ich rozluźnieniem oraz uelastycznieniem blizny. Celem jest również poprawa kondycji, która w wyniku trudnego i obciążającego doświadczenia uległa osłabieniu. Nawet najprostsze czynności takie jak lektura nowej książki czy sprzątanie mogą być dla Ciebie wyzwaniem. Fizjoterapia po mastektomii pomaga wrócić do sprawności.

Dodaj komentarz