Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna

Rehabilitacja po usunięciu łąkotki

Umów się w sprawdzonym gabinecie fizjoterapeutycznym i przekonaj się, jak wygląda profesjonalna rehabilitacja po usunięciu łąkotki. Choć artroskopowe leczenie stawu kolanowego jest mało inwazyjne, niezbędna jest dobrze poprowadzona rehabilitacja po usunięciu łąkotki – dopasowana do stanu indywidualnego pacjenta.

Leczenie uszkodzonej łąkotki

Nie zawsze konieczne jest usunięcie łąkotki, jednak nawet w takim przypadku niezbędna jest rehabilitacja. Mniejsze uszkodzenia wymagają leczenia zachowawczego, czyli założenia ortezy stabilizującej oraz korzystania z kul zapewniających odciążenie. Następnie konieczne jest podjęcie próby zaadaptowania uszkodzonej struktury do normalnego funkcjonowania z użyciem różnego rodzaju ćwiczeń i terapii manualnej. Uzupełnieniem leczenia jest często kinesiotaping, czyli plastrowanie, które działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Dzięki temu możliwa jest skuteczna rehabilitacja kolana.

Jednak, kiedy leczenie zachowawcze okazuje się niewystarczające, rozwiązaniem staje się usunięcie łąkotki – całkowite lub częściowe. Po zabiegu konieczna jest rehabilitacja wykonana przez wykwalifikowanego specjalistę, który odpowiada za:

  • przywrócenie prawidłowej elastyczności tkanek, 
  • mobilizację blizn pooperacyjnych, 
  • mobilizację rzepki,
  • poprawę czucia głębokiego,
  • zminimalizowanie dolegliwości bólowych.

Aby rehabilitacja po usunięciu łąkotki przebiegła prawidłowo, należy ją rozpocząć 12-24 godziny po zabiegu, będąc jeszcze w szpitalu. Ćwiczenia po usunięciu łąkotki powinny być kontynuowane po jego opuszczeniu – do tego niezbędny jest dobry fizjoterapeuta.

Jak wygląda rehabilitacja po usunięciu łąkotki?

Rehabilitacja po częściowym lub całkowitym usunięciu łąkotki to między innymi kinezyterapia, której celem jest wzmocnienie, rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni. W jej zakres wchodzą różnego rodzaju ćwiczenia, dobierane przez naszych fizjoterapeutów zgodnie z aktualnym stanem zdrowia i możliwościami pacjenta. Jak długo trwa rehabilitacja po operacji łękotki? Jest to kwestia indywidualna, ale standardowo ćwiczenia wykonuje się przez okres około 3 miesięcy – aż do momentu przywrócenia pełnego zakresu sprawności ruchowej.

Wycięcie łąkotki jest zabiegiem małoinwazyjnym, ale aby w pełni wykorzystać zalety tego rozwiązania, konieczna jest rehabilitacja z indywidualnie określonym programem i zakresem ćwiczeń.

Dodaj komentarz