
W naszym centrum leczenia ruchem pod Poznaniem przekonasz się, jak wygląda profesjonalna rehabilitacja po usunięciu łąkotki. Zapewniamy dostęp do wykwalifikowanego personelu z doświadczeniem w przywracaniu pacjentom pełnego zakresu ruchu. Choć artroskopowe leczenie stawu kolanowego jest małoinwazyjne, niezbędna jest dobrze poprowadzona rehabilitacja po usunięciu łąkotki – dopasowana do stanu indywidualnego pacjenta. Na tak profesjonalne podejście możesz liczyć w naszym centrum w Skórzewie koło Poznania. Umów się na wizytę.
Leczenie uszkodzonej łąkotki
Nie zawsze konieczne jest usunięcie łąkotki, jednak nawet w takim przypadku niezbędna jest rehabilitacja. Mniejsze uszkodzenia wymagają leczenia zachowawczego, czyli założenia ortezy stabilizującej oraz korzystania z kul zapewniających odciążenie. Następnie konieczne jest podjęcie próby zaadaptowania uszkodzonej struktury do normalnego funkcjonowania z użyciem różnego rodzaju ćwiczeń i terapii manualnej. Uzupełnieniem leczenia jest często kinesiotaping, czyli plastrowanie, które działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Dzięki temu możliwa jest skuteczna rehabilitacja kolana.

Jednak, kiedy leczenie zachowawcze okazuje się niewystarczające, rozwiązaniem staje się usunięcie łąkotki – całkowite lub częściowe. Po zabiegu konieczna jest rehabilitacja wykonana przez wykwalifikowanego specjalistę, który odpowiada za:
- przywrócenie prawidłowej elastyczności tkanek,
- mobilizację blizn pooperacyjnych,
- mobilizację rzepki,
- poprawę czucia głębokiego,
- zminimalizowanie dolegliwości bólowych.
Aby rehabilitacja po usunięciu łąkotki przebiegła prawidłowo, należy ją rozpocząć 12-24 godziny po zabiegu, będąc jeszcze w szpitalu. Ćwiczenia po usunięciu łąkotki powinny być kontynuowane po jego opuszczeniu – do tego niezbędny jest dobry fizjoterapeuta. W tym momencie wkracza nasze centrum leczenia ruchem koło Poznania.

Jak wygląda rehabilitacja po usunięciu łąkotki?
Rehabilitacja po częściowym lub całkowitym usunięciu łąkotki to między innymi kinezyterapia, której celem jest wzmocnienie, rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni. W jej zakres wchodzą różnego rodzaju ćwiczenia, dobierane przez naszych fizjoterapeutów zgodnie z aktualnym stanem zdrowia i możliwościami pacjenta. Jak długo trwa rehabilitacja po operacji łękotki? Jest to kwestia indywidualna, ale standardowo ćwiczenia wykonuje się przez okres około 3 miesięcy – aż do momentu przywrócenia pełnego zakresu sprawności ruchowej.
Wycięcie łąkotki jest zabiegiem małoinwazyjnym, ale aby w pełni wykorzystać zalety tego rozwiązania, konieczna jest rehabilitacja z indywidualnie określonym programem i zakresem ćwiczeń. W naszym centrum możesz liczyć na profesjonalną pomoc, maksymalne bezpieczeństwo oraz komfortowe warunki do pracy z fizjoterapeutą. Przekonaj się, jak skuteczna może być rehabilitacja w Poznaniu.