Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna

Rehabilitacja po zerwaniu ścięgna Achillesa

Profesjonalna rehabilitacja ścięgna Achillesa jest w zasięgu Twoich możliwości – w gabinetach fizjoterapeutycznych leczenia ruchem podejmują się wyłącznie wykwalifikowani rehabilitanci z doświadczeniem. Prowadzimy ćwiczenia rozciągające mięśnie, które zapobiegają nie tylko przykurczom, ale również kolejnym urazom. Rehabilitacja ścięgna Achillesa może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, a jej przebieg zależy od stopnia urazu i aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Celem pracy jest odzyskanie pełnej ruchomości stawu skokowego oraz wzmocnienie mięśnia trójgłowego łydki. Przekonaj się, jak skuteczna jest rehabilitacja po zerwaniu ścięgna Achillesa w wydaniu profesjonalnych fizjoterapeutów.

Przyczyny urazów ścięgna Achillesa

Powodów, dla których konieczna jest rehabilitacja po zerwaniu ścięgna Achillesa, jest wiele – najczęściej do urazów dochodzi jednak w wyniku przewlekłych patologii. Najbardziej narażeni na problemy są sportowcy oraz osoby aktywne fizycznie. W wyniku intensywnych treningów może dojść do zmian zapalnych, które osłabiają ścięgna, a nieleczone mogą prowadzić do jego zerwania. Zbyt duże obciążenia treningowe oraz nieprawidłowe przygotowanie do aktywności fizycznej zwiększają ryzyko urazu ścięgna Achillesa, a tym samym późniejszej rehabilitacji i ćwiczeń. 

Ścięgno Achillesa to największe i najmocniejsze ścięgno w ciele człowieka, które odgrywa istotną rolę podczas chodzenia, biegania i skoków. W związku z tym dużo częściej niż pozostałe ścięgna narażone jest na przeciążenie. Aby nie doprowadzić do uszkodzenia Achillesa, pamiętaj o dobrej rozgrzewce przed jakimkolwiek wysiłkiem fizycznym.

Jak wygląda rehabilitacja ścięgna Achillesa?

Ile trwa leczenie zerwanego ścięgna Achillesa? Zwykle około sześciu tygodni, natomiast po tym czasie konieczna jest rehabilitacja. W profesjonalnych miejscach możesz liczyć na opiekę, doświadczenie specjalistów oraz dostosowanie ćwiczeń po zerwaniu lub operacji ścięgna Achillesa do Twoich potrzeb. W pierwszym etapie fizjoterapii dokonuje się między innymi łagodzenie stanu zapalnego i mobilizację tkanek miękkich oraz dbamy o pełne odciążenie nogi. W kolejnych etapach rehabilitacji Achillesa szczególną uwagę należy zwrócić na wzmocnienie siły mięśniowej. Powrót do pełnej sprawności zwykle trwa od 4 do 8 miesięcy, w zależności od skali urazu – należy osiągać to w maksymalnie bezpieczny sposób.

Dodaj komentarz