Rehabilitacja po złamaniu kości piszczelowej

Każdy uraz wymaga nie tylko odpowiedniej diagnostyki, ale również leczenia. Rehabilitacja po złamaniu kości piszczelowej pomaga wrócić kończynie do pełnej sprawności, dlatego tak ważne jest jej wdrożenie i prawidłowy przebieg. Do tego niezbędny jest specjalista lub specjalistka, która dostosuje terapię do specyfiki urazu. W centrum leczenia ruchem możesz liczyć na profesjonalną rehabilitację po złamaniu kości piszczelowej, a przede wszystkim maksymalne zaangażowanie osoby, która ją będzie prowadzić. Przekonaj się, że skutecznie pomagamy naszym pacjentom wrócić do wcześniejszych aktywności i poprawić jakość codziennego życia.

W jakich sytuacjach może dojść do złamania kości piszczelowej?

Rehabilitacja po złamaniu kości piszczelowej jest potrzebna, jeśli dojdzie do jej złamania. Sama kość znajduje się po przyśrodkowej stronie podudzia i należy do jednych z najczęściej łamiących się kości długich u człowieka. Do złamań dochodzi m.in. w wyniku wypadków komunikacyjnych, bezpośrednich urazów (np. uderzenia lub kopnięcia w nogę), upadków, a także regularnego przeciążenia tej części ciała. Problem szczególnie dotyczy piłkarzy, maratończyków czy triathlonistów.

Trudno mówić o jednym rodzaju złamania kości piszczelowej, ponieważ do urazu może dojść na przebiegu kości lub w obrębie jej zakończeń. Z tego też względu konieczna jest diagnostyka, a także dostosowanie przebiegu rehabilitacji po urazie kości piszczelowej do charakteru urazu. Najczęściej określa się to na podstawie lokalizacji i w związku z tym wyróżnia się złamania:

  • nasady bliższej kości piszczelowej (plateau piszczeli) – mówi się o dwóch typach tego złamania, a więc rozszczepiennym oraz zmiażdżeniowym,
  • trzonu kości piszczelowej,
  • nasady dalszej kości piszczelowej (typu Pilon),
  • trójkostkowe,
  • piszczeli po przeciążeniu, które jest efektem nagromadzenia się licznych mikrourazów.

Kluczem do oceny rodzaju złamania kości piszczelowej jest diagnostyka obrazowa, która umożliwia dokładne określenie skali uszkodzenia. W zależności od specyfiki urazu, wykonuje się badanie RTG, tomografię komputerową (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI).

Jak wygląda leczenie złamania kości piszczelowej?

Podobnie jak inaczej przebiega rehabilitacja po złamaniu kości piszczelowej u dziecka niż u osoby dorosłej, tak leczenie różni się w zależności od charakteru urazu – jego złożoności oraz rozległości. Stosuje się zarówno metodę operacyjną, jak i nieoperacyjną, dlatego tak jak wspomnieliśmy wcześniej, konieczna jest prawidłowa diagnostyka. Każde złamanie należy traktować indywidualnie, choć można się spodziewać, że w przypadku złamania trzonu kości leczenie będzie prostsze. Na tym etapie zaczyna się również pojawiać pytanie, ile trwa rehabilitacja po złamaniu kości piszczelowej. Kluczowe znaczenie ma oczywiście indywidualna sytuacja pacjenta bądź pacjentki. Standardowo jednak rehabilitacja po złamaniu trwa od kilku do nawet kilkunastu tygodni.

Rehabilitacja po złamaniu kości piszczelowej

W centrum leczenia ruchem fizjoterapeuci prowadzą rehabilitację po złamaniu trzonu kości piszczelowej, a także po złamaniu kości piszczelowej i strzałkowej. Zapewniają profesjonalną opiekę oraz 100% zaangażowanie ze strony terapeuty lub terapeutki, dzięki czemu dużo łatwiej o motywację ze strony pacjentów. Wykorzystują nowoczesne i sprawdzone metody rehabilitacji po złamaniu nasady bliższej kości piszczelowej, dzięki czemu usprawnianie kończyny przebiega sprawnie i w bezpieczny sposób. Oprócz tego w centrum prowadzona jest:

  • rehabilitacja po złamaniu nogi,
  • rehabilitacja po złamaniu kości udowej,
  • rehabilitacja po złamaniu kości śródstopia,
  • rehabilitacja po złamaniu kostki.