Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna

Rehabilitacja po złamaniu kości udowej

Kiedy może dojść do złamania kości udowej?

Rehabilitacja po złamaniu szyjki kości udowej najczęściej dotyczy osób starszych. Do urazów dochodzi zwykle podczas stosunkowo niegroźnych upadków, ale także samoistnych złamań. Złamania tego rodzaju częściej przytrafiają się kobietom ze względu na zaburzenia hormonalne i zmiany w obrębie kośćca. Złamanie kości udowej jest poważnym urazem, który wiąże się z licznymi powikłaniami oraz utrudnionym zrostem kostnym. Sama budowa kości utrudnia proces leczenia, dlatego konieczna jest szybka reakcja lekarza oraz rehabilitacja po złamaniu.

Do podstawowych czynników ryzyka należą osteoporoza i osteopenia, ale także zaburzenia hormonalne występujące w okresie menopauzy. Prawdopodobieństwo złamania jest też większe w przypadku chorób nowotworowych, zaburzeń będących efektem starzenia się organizmu, chorób kości związanych z niewydolnością nerek, a także zaburzeń neurologicznych. Ograniczona liczba czynników ryzyka wynika z tego, że aby doszło do złamania kości udowej u zdrowej, młodej osoby, konieczna jest ogromna siła.

Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu kości udowej?

Przebieg rehabilitacji po złamaniu kości udowej zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Ćwiczenia nie są uniwersalne, ponieważ to aktualny stan osoby zgłaszającej się do specjalistów determinuje działania podejmowane przez rehabilitanta. W wielu przypadkach najpierw dochodzi do leczenia operacyjnego. Wówczas konieczna jest rehabilitacja po operacji złamania kości udowej, którą rozpoczyna się w pierwszej dobie po zabiegu.

Podczas pracy z pacjentami warto dbać również o reedukację wzorca chodu. Sprawdza się to szczególnie w przypadku rehabilitacji po złamaniu kości udowej u dziecka, które mogłoby utrwalić nieprawidłowe wzorce ruchu. Warto zadbać o to także u osób dorosłych.

Zastanawiasz się, jaki sposób rehabilitacji po złamaniu kości udowej będzie odpowiedni dla Ciebie?  Profesjonalni fizjoterapeuci wykorzystują nowoczesne metody fizjoterapeutyczne do pracy z pacjentami. Niezbędne będzie wdrożenie wszechstronnej i ukierunkowanej rehabilitacji ruchowej, by przywrócić funkcję w odpowiednim wzorcu ruchowym. Zalecone przez specjalistę ćwiczenia będziesz mógł kontynuować również w domu. Przydatne może okazać się zaopatrzenie w sprzęt niezbędny do rehabilitacji ruchowej w domu. 

Wspomagająco możesz również rozważyć - w porozumieniu z fizjoterapeutą bądź lekarzem, wprowadzenie drenażu limfatycznego, który będzie miał znaczenie w kontekście likwidacji obrzęków i poprawy krążenia, co będzie działać wspomagająco na proces leczenia. 

Dlaczego warto ćwiczyć po złamaniu kości udowej?

Rehabilitacja po złamaniu trzonu lub szyjki kości udowej jest wymagającym procesem, ale możesz być pewien, że odpowiednio poprowadzona rehabilitacja ruchowa przyniesie rezultaty zbliżając Cię do odzyskania sprawności. 

Interesuje Cię specyfika innych rodzajów złamań? Zajrzyj do pozostałych artykułów o tej tematyce:

Dodaj komentarz