Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna

Rehabilitacja po złamaniu nadgarstka

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie F6D580A1-36BA-4392-9A6F-ED33C8713332-1549-0000009BA4D4B9E5.jpg

Lekarz poinformował Cię, że konieczna jest rehabilitacja po złamaniu nadgarstka, ale nie wiesz, gdzie znaleźć dobrego specjalistę? . Wyjaśnimy Ci między innymi, ile trwa rehabilitacja po złamaniu nadgarstka i dlaczego tak ważne jest, żeby nie zwlekać z wizytą u fizjoterapeuty, który ułoży również indywidualny plan działania, dostosowany do skali urazu i Twojego aktualnego stanu zdrowia. Dzięki temu możesz liczyć na to, że rehabilitacja nadgarstka przyniesie oczekiwane efekty.

Złamanie nadgarstka – przyczyny

Rehabilitacja po złamaniu nadgarstka z przemieszczeniem lub bez może dotyczyć w zasadzie każdego. Najczęściej jednak urazu tego typu doświadczają osoby starsze, które zmagają się z niedoborami wapnia i osteoporozą. Złamanie nadgarstka to także problem bokserów i bokserek. Przyczyny urazu wynikają oczywiście ze specyfiki tej dyscypliny sportowej.

Jakie są objawy złamania nadgarstka? O urazie może świadczyć obrzęk, trudności w poruszaniu dłonią, a także widoczny krwiak. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza lub szpitala, aby wykluczyć bądź potwierdzić złamanie nadgarstka. Leczenie zależy od specyfiki złamania.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Plik_036-1024x1024.jpeg

Kiedy rozpocząć rehabilitację nadgarstka?

Rehabilitacja po złamaniu nadgarstka jest kolejnym etapem leczenia urazu – wcześniej konieczne jest badanie RTG, które pozwoli określić, czy rzeczywiście doszło do złamania, a także ocena rodzaju urazu przez lekarza. Następnie specjalista podejmuje decyzję o unieruchomieniu kończyny i w tym czasie nie ma możliwości prowadzenia rehabilitacji nadgarstka. Dopiero po zdjęciu gipsu można przejść do fizjoterapii – najczęściej jest zalecana ze względu na skutki długiego unieruchomienia. 

Jak długo trwa rehabilitacja po złamaniu nadgarstka? Czas pracy z pacjentem zależy od wielu czynników, dlatego ustalamy to indywidualnie. Na długość trwania fizjoterapii wpływa również zaangażowanie samego pacjenta.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Plik_0001-1024x1024.jpeg

Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu nadgarstka?

Bez względu na sposób unieruchomienia kończyny, specjalista pomoże Ci przejść przez rehabilitację nadgarstka po złamaniu. Możesz liczyć na indywidualnie opracowany plan leczenia, uwzględniający ćwiczenia dopasowane do stanu pacjenta lub pacjentki. Ważne jest jednak nie tylko to, jak wygląda rehabilitacja po złamaniu nadgarstka, ale również jak bardzo jest zaangażowana osoba po urazie. Tylko starannie wykonywane ćwiczenia mogą przynieść efekty w postaci mniejszych dolegliwości bólowych i powrotu do pełnej sprawności w obrębie uszkodzonej kończyny. 

Rehabilitacja może różnić się w zależności od tego, czy doszło do złamania kości promieniowej, kości łódeczkowatej, czy nasady bliższej kości ramiennej bądź piszczelowej. Oprócz tego w gabinetach prowadzona jest:

Decydując się na rehabilitację ręki po złamaniu nadgarstka, możesz liczyć na profesjonalną opiekę, wskazówki na każdym etapie terapii oraz rozwianie Twoich wątpliwości przez specjalistę, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci osiągnąć oczekiwane efekty.

Dodaj komentarz