Rehabilitacja po złamaniu nogi pozwala uniknąć długotrwałych konsekwencji złamania, zminimalizować dolegliwości bólowe towarzyszące urazowi, a także wrócić do pełnej sprawności – tym samym poprawiając jakość codziennego życia. Zastanawiasz się, któremu specjaliście zaufać? Postaw na ekspertów w zakresie fizjoterapii, którzy zadbają nie tylko o efekty rehabilitacji po złamaniu nogi, ale również o Twój komfort podczas ćwiczeń.
Rodzaje złamań nogi
To lekarz określa, do jakiego rodzaju złamania nogi doszło – czy jest to złamanie z przemieszczeniem, czy złamanie otwarte, zamknięte lub wieloodłamowe, które należy zresztą do najbardziej skomplikowanych. Bez tej wiedzy trudno przeprowadzić profesjonalną rehabilitację po złamaniu nogi. Rehabilitant bądź rehabilitantka musi wiedzieć, z jakim rodzajem urazu ma do czynienia – tylko wówczas jesteśmy w stanie zaproponować indywidualny plan działania. Pamiętaj jednak, że niezależnie od wieku i stanu zdrowia pacjenta lub pacjentki, rehabilitacja po złamanej nodze i okresie jej unieruchomienia jest niezbędna.
Kiedy wskazana jest rehabilitacja po złamaniu nogi?
O tym, kiedy dokładnie potrzebna jest rehabilitacja nogi po złamaniu, decydują długość okresu jej unieruchomienia oraz wskazania lekarza. Długotrwały brak aktywności fizycznej negatywnie wpływa na stan mięśni oraz stawów, tym samym obniżając ogólną sprawność pacjenta lub pacjentki. Najczęściej zdjęcie gipsu nie wiąże się z naturalnym powrotem do codziennych aktywności, ale oznacza nowe wyzwania, ponieważ mięśnie straciły dawną elastyczność i kurczliwość. Rehabilitacja po złamaniu umożliwia ograniczenie skutków ubocznych urazu oraz powrót do sprawności sprzed wypadku. Wśród fachowców prowadzona jest m.in.:
- rehabilitacja po złamaniu kości udowej,
- rehabilitacja po złamaniu kości piszczelowej,
- rehabilitacja po złamaniu kości śródstopia,
- rehabilitacja po złamaniu kostki.
Z pomocą specjalisty poradzisz sobie z konsekwencjami długotrwałego usztywnienia kończyny, dolegliwościami bólowymi, które mogą towarzyszyć złamaniu. Rehabilitacja po złamanej nodze będzie dostosowana do Twojego wieku oraz kondycji fizycznej – w ten sposób eksperci zadbają zarówno o Twój komfort, jak i o efektywność leczenia.
Co obejmuje rehabilitacja po złamanej nodze?
Przebieg rehabilitacji nogi po złamaniu zależy od stanu pacjenta lub pacjentki, a także rodzaju urazu i skali odczuwanych dolegliwości. W codziennej pracy wykorzystuje się między innymi elementy terapii manualnej, kinesiotaping, metodę PNF oraz ćwiczenia ruchowe. Fachowcy zapewniają pomoc w przywróceniu siły mięśniowej i funkcji zaburzonego obszaru, a także w wyeliminowaniu dolegliwości bólowych.