Rehabilitacja stawu kolanowego to kompleksowa opieka – wykwalifikowany personel dobierze odpowiednie dla Ciebie ćwiczenia oraz nauczy Cię, jak bezpiecznie je wykonywać. Ból kolana jest częstą dolegliwością, dotykającą osoby w różnym wieku. Przyczyną mogą być uszkodzenia ostre, przebyty wcześniej uraz, przeciążenia, zmiany zwyrodnieniowe, ale także wszczepiona endoproteza stawu kolanowego. Rehabilitacja stawu kolanowego pozwala wrócić do pełnej sprawności, a stosowanie profesjonalnych metod gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo.
Ból kolana – przyczyny
- Przeciążenia – oznaczają urazy przewlekłe, będące konsekwencją nakładających się na siebie w dłuższym okresie mikrourazów. Do najczęstszych przeciążeń należą kolano biegacza oraz kolano skoczka, związane z częstą i długotrwałą aktywnością fizyczną. W każdym z przypadków wskazana jest rehabilitacja stawu kolanowego, rzadko dochodzi do leczenia operacyjnego.
- Uszkodzenia ostre – do urazu skrętnego kolana najczęściej dochodzi w wyniku aktywności sportowej (np. jazdy na nartach, gry w piłkę nożną). Problemem są również uszkodzenia łąkotki oraz chrząstki stawowej, które nieleczone mogą prowadzić do zmian zwyrodnieniowych. Do rehabilitacji stawu kolanowego kwalifikują się również złamania – oczywiście już po przebytej operacji.
- Zmiany zwyrodnieniowe – dotykają przede wszystkim osoby starsze i polegają na nieodwracalnym uszkodzeniu chrząstki stawowej. Rehabilitacja zwyrodnienia stawu kolanowego spowalnia rozwój tych zmian, a w przypadku zaawansowanego stadium choroby konieczna jest endoproteza stawu kolanowego. Kolejną chorobą wymagającą odpowiednio dobranych ćwiczeń jest reumatoidalne zapalenie stawów.
Do innych urazów w obrębie kolana należy między innymi zwichnięcie boczne rzepki, które powoduje silny ból i niekiedy wymaga leczenia operacyjnego. Dolegliwości mogą również wynikać z nadwagi, błędów treningowych, wad stóp oraz wad postawy.
Metody rehabilitacji stawu kolanowego
Leczenie bólu kolan polega na wykorzystaniu różnych technik pracy z ciałem w zależności od tego, czy wszczepiona została endoproteza stawu kolanowego, czy dolegliwości wynikają z innych przyczyn. Stosuje się między innymi:
- terapię tkanek miękkich,
- terapię manualną,
- kinesiotaping,
- masaż,
- techniki osteopatyczne.
Rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego ma za zadanie redukcję bólu i obrzęku, przywrócenie pełnego zakresu ruchu oraz odbudowę siły mięśniowej. Podobnie jest w przypadku innych dolegliwości – celem jest przywrócenie prawidłowej funkcji stawu kolanowego oraz poprawa jakości życia. Leczenie bólu kolan ustala się zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego, jednocześnie konsultując się z pacjentem. Dzięki temu rehabilitacja stawu kolanowego i ćwiczenia są maksymalnie spersonalizowane.