Rehabilitacja w POChP

Rehabilitacja w POChP podnosi komfort życia osoby chorej – w naszym centrum leczenia ruchem koło Poznania możesz liczyć na pomoc wykwalifikowanego zespołu. Skupiamy się na wykonywaniu ćwiczeń, które poprawiają sprawność fizyczną pacjenta, ale są dostosowane do wydolności jego organizmu. Systematyczna rehabilitacja w POChP pomaga spowolnić chorobę, jeżeli nie jest to stadium zaawansowane. Przede wszystkim jednak fizjoterapia umożliwia poprawę funkcji płuc, tym samym w odczuwalny sposób zmienia dotychczasowe życie pacjenta.

Czym jest POChP?

Zanim przejdziemy do tego, jakie ćwiczenia oddechowe w POChP są wskazane, krótko wyjaśnimy, na czym w zasadzie polega ta choroba. Schorzenie wiąże się z zaburzeniami mechanizmu oddychania. POChP oznacza przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a więc zwężeniem dróg oddechowych, co utrudnia przepływ powietrza i obniża jakość życia. Choroba jest nieuleczalna, a jej najczęstszą przyczyną jest narażenie na dym tytoniowy (dotyczy to zarówno czynnego, jak i biernego palenia). Do standardowych objawów POChP należą:

  • kaszel, często połączony z wykrztuszaniem wydzieliny oskrzelowej,
  • duszności, których częstotliwość zwiększa się wraz z rozwojem choroby,
  • nieprawidłowy stosunek wdechu do wydechu,
  • nasilający się podczas wysiłku fizycznego (np. chodzenia po schodach) świszczący oddech,
  • obniżenie tolerancji wysiłku.

Z racji tego, że POChP jest chorobą nieuleczalną, konieczna jest rehabilitacja – systematyczna i prawidłowo prowadzona przez dobrego fizjoterapeutę. Jest to tym bardziej wskazane, że osoba chora mierzy się z innymi zagrożeniami, np. potencjalnym nadciśnieniem płucnym, zaburzeniami metabolicznymi i ogólnym osłabieniem organizmu. W naszym centrum w Skórzewie koło Poznania możesz liczyć na profesjonalną rehabilitację oddechową w POChP oraz komfortowe warunki do wykonywania ćwiczeń.

Jak wygląda rehabilitacja w POChP?

Rehabilitacja w POChP to ćwiczenia fizyczne wspierające kondycję pacjenta – są one dostosowane do wydolności jego organizmu. Jej nieodłącznym elementem jest edukacja w zakresie nawyków żywieniowych, znaczenia ruchu dla przebiegu choroby oraz konieczności zrezygnowania z tytoniu. Program rehabilitacji w POChP jest ustalany indywidualnie, co pozwala osiągać możliwie jak najlepsze efekty podczas pracy z pacjentem. O tym, jakie ćwiczenia oddechowe w POChP będą odpowiednie, decyduje stan osoby chorej, zalecenia lekarza prowadzącego oraz ocena fizjoterapeuty. Z naszą pomocą nauczysz się regularności niezbędnej w tej chorobie oraz bezpiecznego wykonywania ćwiczeń. Rehabilitacja w Poznaniu pomoże Ci odzyskać kontrolę nad swoim życiem i odczuwalnie poprawić jego jakość.

Umów się na wizytę

Zostaw swój numer telefonu, a my oddzwonimy:

WYŚLIJ