Zespół Guillaina-Barrego jest poważną chorobą, która po leczeniu szpitalnym wymaga także podjęcia odpowiedniej rehabilitacji. Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę o tym schorzeniu, postaw na fachowców, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę dostosowana do potrzeb osób, które przeszły zespół Guillaina-Barrego. Sprawdź także inne obszary z obszaru rehabilitacji neurologicznej.
Zespół Guillaina-Barrego – czym jest, skąd się bierze?
Zespół Guillaina-Barrego, znany także jako GBS, choroba o podłożu autoimmunologicznym. Jak podaje encyklopedia to ostre, wielokorzeniowe zapalenie demielinizacyjne, ze współistniejącą aksonalną neuropatią ruchową. Najprościej mówiąc, jest to choroba uszkadzająca nerwy. Może przybierać kilka postaci. Wspomnieliśmy, że jest to choroba autoimmunologiczna, a więc taka, w której organizm atakuje sam siebie za pośrednictwem przeciwciał. Zwykle GBS pojawia się w wyniku powikłań po:
- zakażeniach bakteryjnych,
- zakażeniach wirusowych (w tym także HIV),
- mononukleozie,
- grypie,
- półpaścu,
- ospie wietrznej.
Nie wiadomo dlaczego organizm człowieka reaguje w taki sposób. Naukowcy podejrzewają, że w wyniku niektórych infekcji powstają przeciwciała reagujące krzyżowo z cząsteczkami budującymi osłonki nerwowe. Należy uważać, ponieważ zespół Guillaina-Barrego może wystąpić nawet w wyniku łagodnej infekcji.
Objawy zespołu Guillaina-Barrego
Pierwsze objawy, które pojawiają się na około dwa do czterech tygodni po przejściu infekcji, obejmują problemy z czuciem w palcach stóp i rąk. Z upływem czasu pojawia się stopniowo narastające, symetryczne osłabienie siły mięśniowej w nogach. Początkowo może ono powodować problemy z chodzeniem, a później nawet paraliż. W ciągu kilku godzin (w niektórych przypadkach dni) choroba zajmuje coraz większe obszary ciała, a wśród nich mięśnie:
- tułowia,
- oddechowe,
- odpowiadające za pracę narządów wewnętrznych,
- rąk,
- twarzy,
- oczu.
Fachowo zjawisko to określa się mianem wstępującego paraliżu mięśni, podczas którego zajmowane są kolejne włókna nerwowe. U niektórych pacjentów mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Około jedna trzecia osób z GBS wymaga mechanicznej wentylacji pod respiratorem. Jak widać, choroba ta może być bardzo groźna. U pacjentów, których dotknął zespół Guillaina-Barrego, konieczne jest specjalistyczne leczenie oraz rehabilitacja.
Zespół Guillaina-Barrego – rehabilitacja
Pisaliśmy o tym, że u osób, których dotknął zespół Guillaina-Barrego wymagane jest leczenie szpitalne. Po nim powinna nastąpić rehabilitacja, która pomoże wrócić pacjentowi do formy. W tym schorzeniu szczególnie polecane jest wykonywanie dostosowanych do potrzeb pacjenta, regularnych ćwiczeń, które mają za zadanie wzmocnienie osłabionych mięśni. Ważną rolę odgrywa także fizykoterapia.