Centrum wiedzy, Rehabilitacja neurologiczna

Rwa barkowa

Prowadzona terapia przypadłości, jaką jest rwa barkowa, przynosi pacjentom ulgę. Wysoce wyspecjalizowany zespół jest przygotowany na niesienie pomocy w różnych dolegliwościach, jedną z nich jest tak zwana rwa ramienna (barkowa). Jeżeli dręczą Cię dolegliwości bólowe, zgłoś się do sprawdzonego fizjoterapeuty.

Rwa barkowa – skąd się bierze?

Rwa barkowa (brachialgia) jest nazwą zespołu dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa i barku. Przyczyną choroby może być dysfunkcja kręgosłupa wywołana zwyrodnieniem jednego z kręgów lub zmianą zapalną korzeni unerwiających mięśnie ramienia. Zapalenie to spowodowane bywa uwypukleniem jądra miażdżystego w krążku międzykręgowym kręgosłupa, które prowadzi do ucisku krążka na korzenie unerwiające. Na pojawianie się rwy barkowej mają także wpływ zmiany hormonalne struktury kości i nadmierne zużycie kręgosłupa wywoływane ciężką pracą. Osoby, którym dokucza rwa barkowa, zachęcamy do kontaktu ze specjalistami.

Objawy rwy barkowej

Objawem rwy barkowej jest charakterystyczny ból karku, promieniujący w stronę barku i ramienia, szczególnie odczuwalny przy skrętach głowy oraz podczas kichania i kaszlu. Ból może być odczuwalny zarówno w bocznej, tylnej, jak i w środkowej części ramienia, w zależności od miejsca uszkodzenia kręgosłupa. Ponadto, ból może występować również w okolicach łopatki i piersi. Prócz bólu mogą pojawiać się także mrowienie i pieczenie.

Rehabilitacja i fizjoterapia rwy barkowej

Należy pamiętać, że na ryzyko zachorowania na rwę barkową wpływa przeciążenie kręgosłupa przy długotrwałej pracy fizycznej, a także nadwyrężania karku podczas pracy siedzącej (biuro, jazda samochodem). Warto wiedzieć także, że palacze statystycznie częściej cierpią z powodu rwy barkowej. Chorobę w fazie łagodnej można leczyć salicylanami, w przypadkach wynikających z zaburzeń hormonalnych stosowane są sterydy. Rehabilitacja i fizjoterapia rwy barkowej opierają się na zabiegach manualnych – masażach i terapii punktów spustowych. Operacji podlegają jedynie ciężkie przypadki wymagające usunięcia jądra miażdżystego.

Osoby, którym dokucza rwa ramienna zachęcamy do kontaktu ze specjalistami.

Dodaj komentarz