Centrum wiedzy, Rehabilitacja neurologiczna, Terapia bólu

Rwa udowa – rehabilitacja

Dobrze poprowadzona fizjoterapia rwy udowej daje pacjentowi szansę na pozbycie się bólu. To odmiana rwy kulszowej, z którą dobry terapeuta będzie sobie w stanie poradzić. Masz objawy rwy udowej i chcesz się ich pozbyć? W takim razie umów wizytę.

Rwa udowa przyczyny

Rwa udowa (femoralgia) jest szczególną odmianą rwy kulszowej. Charakteryzuje się bólem promieniującym od odcinka lędźwiowego kręgosłupa w stronę bocznej części uda oraz pachwinie, co prowadzi do osłabienia mięśni udowych i niedowładu kończyn dolnych. Może mieć wiele różnych przyczyn. Rwa udowa wywoływana jest zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa oraz dolegliwościami tętnicy udowej w postaci guzów i tętniaków. Choroba może być także wywoływana zaburzoną krzepliwością krwi w wyniku hemofilii lub stosowania leków przeciwkrzepliwych. Niekiedy rwę udową wywołują też ropnie mięśnia udowo-lędźwiowego, przepuklina udowa oraz towarzysząca cukrzycy amiotrofia. Skutecznym sposobem na pozbycie się towarzyszącego tej chorobie bólu jest rehabilitacja rwy udowej.

Objawy rwy udowej

Choroba objawia się osłabieniem funkcjonowania stawu kolanowego i biodrowego, a także zanikiem odruchu kolanowego. Innymi częstymi objawami są zanik mięśnia czworogłowego i zanik czucia na przedniej powierzchni uda oraz poniżej stawu kolanowego. Częstym symptomem rwy udowej jest tzw. objaw Mackiewicza, charakteryzujący się uczuciem bólu podczas biernego zginania stawu kolanowego u chorego leżącego na brzuchu.

Rwa udowa – rehabilitacja i leczenie

Tak jak w przypadku rwy kulszowej, leczenie opiera się głównie na operacji usuwającej zwyrodnienie i rehabilitacji. Stosowane zabiegi rehabilitacyjne zależą od przyczyn dolegliwości i stanu jej zaawansowania, najczęściej stosowane są masaże mięśni przykręgosłupowych i kończyn oraz ćwiczenia rozluźniające. Stosuje się również zabiegi nagrzewania przy użyciu lamp lub pola magnetycznego, tzw. diatermia oraz leczenie ultradźwiękami i kąpielami siarkowymi. Dla uniknięcia dolegliwości związanych z rwą udową zalecana jest profilaktyczna gimnastyka korekcyjna z naciskiem na ćwiczenia mięśni grzbietu i brzucha. Dobrym rozwiązaniem jest też regularne pływanie.

Wszystkie osoby, które interesuje rehabilitacja rwy udowej (np. poprzez masaż), zachęcamy do umawiania wizyt u specjalistów, tak aby jak najszybciej rozwiązać problem.

Dodaj komentarz