Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna

Rehabilitacja po skręceniu i zwichnięciu stawów

Rehabilitacja po zwichnięciu lub skręceniu stawu skokowego, łokciowego, biodrowego czy barkowego jest skuteczną metodą powrotu do pełnej sprawności organizmu. Decydując się na nią, warto zwrócić się po pomoc do wykwalifikowanych specjalistów, którzy dobiorą odpowiedni rodzaj terapii, dostosowany do potrzeb :

Czym jest skręcenie? A zwichnięcie?

Żeby zrozumieć, dlaczego  rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego, kostki lub kolana jest tak ważna, warto przyjrzeć się temu, czym jest ta przypadłość. Skręcenie stawu to uraz powstały na skutek nadmiernego rozciągnięcia, naderwania bądź całkowitego zerwania więzadeł stawowych. Najbardziej narażony na skręcenie jest staw skokowy, kolanowy i nadgarstek. Uraz tego typu zazwyczaj prowadzi do uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł bądź chrząstki stawowej. Dość rzadką, ale możliwą ewentualnością jest złamanie kości.

Nie warto lekceważyć urazu, gdyż po pewnym czasie możemy odczuć skutki naszych nieprzemyślanych działań. Więzadła, które utraciły swoją dawną elastyczność, wydłużają się i nie zostają w swoim pierwotnym położeniu. Niewyleczone albo niedoleczone skręcenie może spowodować stałą destabilizację, która doprowadzi do szybszego zużycia się stawu, czyli artrozy.

 

W przypadku zwichnięcia stawu, kości tworzące dany staw zmieniają położenie. Najbardziej podatne na urazy są stawy ramienia, biodra, łokcia, palców, dłoni, kciuka oraz rzepki. W wyniku urazu staw zmienia swój właściwy kształt i odczuwany jest silny ból. Samodzielne jego nastawienie może doprowadzić do poważniejszych powikłań – powinien to zrobić lekarz, w warunkach ambulatoryjnych. Po nastawieniu warto odwiedzić dobrego fizjoterapeutę. Zaniedbana kontuzja skutkuje niekiedy martwicą tkanek. Warto więc udać się po pomoc. Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja po zwichnięciu barku lub stawu skokowego, łokciowego czy biodrowego pomoże Ci odzyskać sprawność.

Rehabilitacja po skręceniach i zwichnięciach – jak wygląda?

Jak wyglądają leczenie i rehabilitacja po zwichnięciu stawu obojczykowo-barkowego, kolanowego, łokciowego itp.? Wybór odpowiedniej formy leczenia jest uzależniony od stopnia skomplikowania urazu. Ważne jest jak najszybsze wprowadzenie ruchu! Rehabilitacja opiera się na przeprowadzaniu ćwiczeń izometrycznych bez obciążenia. Po pewnym czasie rehabilitant wprowadza ćwiczenia, które uruchamiają całą kończynę. Szczególnie zalecane są ćwiczenia propriocepcji, a także ćwiczenia na zwiększenie siły oraz elastyczności mięśni.

Rehabilitacja po zwichnięciu i skręceniu

Miałeś uraz i chcesz pomóc swojemu organizmowi szybko powrócić do pełni sprawności? Jeżeli potrzebujesz rehabilitacji po jednym z poniższych urazów, koniecznie skontaktuj się ze specjalistami:

  • po zwichnięciu lub skręceniu stawu skokowego,
  • po zwichnięciu stawu łokciowego,
  • po zwichnięciu stawu biodrowego,
  • po zwichnięciu stawu barkowego (barku),
  • po skręceniu kostki,
  • po skręceniu kolana.

Dodaj komentarz