Centrum wiedzy, Inne

Terapia narzędziowa

Zaburzenia tkanek miękkich wymagają odpowiedniego działania. Terapia narzędziowa powinna być prowadzona przy użyciu wysokiej jakości przyrządów ze stali nierdzewnej. Wykorzystuje się takie techniki jak pinopresura, terapia IASTM, fibroliza mięśniowo-powięziowa oraz mobilizacja uciskowa. Możesz liczyć na pełne wsparcie specjalistów, którzy pracują w oparciu o wieloletnie doświadczenie i ekspercką wiedzę.

Na czym dokładnie polega terapia narzędziowa?

Terapia narzędziowa tkanek miękkich (IASTM) to jedna z metod pracy z ciałem, którą wykorzystuje się w terapii blizn, leczeniu bólu mięśniowo–powięziowego, a także innych zaburzeń powięziowych. Jest to element terapii manualnej, który wyróżnia się użyciem specjalistycznych narzędzi. Ułatwiają one wyszukiwanie dysfunkcji powięziowych oraz pracę nad nimi. Terapia narzędziowa IASTM pozwala zmniejszyć ból, sztywność oraz poprawić funkcje stawów. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie leczenia farmakologicznego, skrócenie czasu pracy nad problemem oraz przyspieszenie postępów w rehabilitacji.

Rodzaje terapii narzędziowej tkanek miękkich

IASTM to terapia o wielu obliczach. Stosuje się różne techniki, które z powodzeniem wykorzystują fizjoterapeuci na całym świecie. Należą do nich:

  • pinoterapia – współczesna odmiana akupunktury, która nie prowadzi jednak do przekłucia skóry,
  • fibroliza mięśniowo-powięziowa – znana również pod nazwą haczykowanie, podczas terapii wykorzystuje się narzędzia w postaci haków, które pozwalają przywrócić prawidłowe ślizgi pomiędzy tkankami miękkimi,
  • IASTM – umożliwia przywrócenie prawidłowego napięcia w powierzchownych i głębokich warstwach mięśni oraz tkance łącznej,
  • mobilizacje uciskowe – tę technikę wykonuje się za pomocą patyczka uciskowego, który umożliwia głęboki nacisk na wybrane przez fizjoterapeutę struktury.

Dzięki terapii narzędziowej tkanek miękkich możliwa jest szybsza lokalizacja problemu, z którym zmaga się pacjent, a tym samym skuteczniejsza pomoc.

Jak wygląda terapia narzędziowa?

Za terapię narzędziową IASTM powinni odpowiadać doświadczeni fizjoterapeuci, którzy zapewniają kompleksową opiekę, dzięki czemu możesz przejść nie tylko przez terapię narzędziową, ale również zadbać o swoją codzienną dietę. Fachowcy służą poradą i dostosowują przebieg fizjoterapii do potrzeb i oczekiwań pacjentów.

Dodaj komentarz