Decydując się na trening funkcjonalny zyskasz pewność, że wykonujesz ćwiczenia prawidłowo. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych urazów oraz bólu, który pojawia się, jeśli jakość ruchu jest niska. To nowoczesne podejście, które stawia na użyteczność ćwiczeń nie tylko podczas treningu, ale także w codziennym życiu. Trening funkcjonalny to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić ogólną sprawność ciała oraz ukształtować prawidłowe wzorce ruchowe.
Czym jest trening funkcjonalny?
Jeśli po raz pierwszy słyszysz o treningu funkcjonalnym, zapewne zastanawiasz się, co to jest i czym różni się od standardowego treningu, np. na siłowni. Mowa o nowoczesnej metodzie treningowej, która bazuje na wiedzy z zakresu fizjoterapii – dzięki temu wpływa na ciało w sposób kompleksowy, nie ograniczając się jedynie do utraty tkanki tłuszczowej. To rodzaj aktywności fizycznej, której celem jest rozwój równowagi i stabilnej pozycji. Jednocześnie jest to trening proprioceptywny, ponieważ umożliwia odpowiednią orientację i ułożenie ciała w przestrzeni.
Trening funkcjonalny obejmuje ćwiczenia, które pozwalają zapobiec urazom sportowym i kontuzjom, ale przede wszystkim ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Dzięki wsparciu trenera dowiesz się, jak prawidłowo wykonywać czynności, takie jak sprzątanie, czy podnoszenie ciężkich przedmiotów. Nowoczesny trening funkcjonalny uczy wysokiej jakości ruchu, który docenisz także, jeśli zmagasz się na co dzień z dolegliwościami bólowymi.
Jakie korzyści zapewnia trening funkcjonalny?
Funkcjonalny trening siłowy to rozwiązanie nie tylko dla sportowców – korzyści są odczuwalne także przez osoby, które nie są aktywne fizycznie w takim wymiarze. Do najważniejszych zalet treningu należą:
- poprawa stabilności ciała,
- wzmocnienie mięśni posturalnych i kręgosłupa,
- poprawa koordynacji, wytrzymałości i siły,
- przyswojenie prawidłowych nawyków ruchowych,
- odciążenie kręgosłupa,
- większa świadomość własnego ciała w przestrzeni.
Trening funkcjonalny z elementami fizjoterapii poprawia zdolności motoryczne, zakres ruchów, a także pozwala osiągnąć odpowiedni poziom gibkości oraz czucia balansu mięśniowego. To między innymi dlatego sprawdza się nie tylko w przypadku sportowców, ale również osób mających do tej pory niewiele wspólnego z aktywnością fizyczną. W ramach treningu funkcjonalnego wykonuje się takie ćwiczenia, jak:
- standardowe przysiady,
- przysiady jednonóż,
- przysiady w wykroku,
- martwy ciąg.
Trening funkcjonalny – gdzie w wykonywać ćwiczenia?
Centrum leczenia ruchem to często nie tylko rehabilitacja, ale także trening funkcjonalny z elementami fizjoterapii i gumami. Specjaliści pracują z dorosłymi oraz młodzieżą, dostosowując ćwiczenia do możliwości i potrzeb danej osoby. Prowadzą również trening personalny, który jest świetnym rozwiązaniem dla osób nielubiących pracy w grupach lub mających ściśle określony cel do realizacji. Zapewniają też pełne wsparcie oraz swobodną atmosferę, dzięki którym powrót do pełnej sprawności i nauka prawidłowych nawyków ruchowych idzie dużo sprawniej. Przekonaj się, jak nowoczesny trening funkcjonalny jest w stanie zmienić jakość Twojego życia na co dzień.