
Specjaliści prowadzą trening proprioceptywny, czyli ćwiczenia uczące koordynacji i świadomości, gdzie znajdują się poszczególne części ciała pacjenta w danym momencie. Takie działania mogą być częścią integracji sensorycznej u dzieci, ale równie często wykorzystywane są rehabilitacja po artroskopii kolana bądź fizjoterapia po skręceniu i zwichnięciu stawów. Propriocepcja jest stosowana jako element pracy z pacjentami po urazach, poprawiając czucie głębokie. W centrum leczenia ruchem możesz liczyć na wsparcie specjalistów – wystarczy, że umówisz się na wizytę i trening proprioceptywny.

Co to jest propriocepcja?
Propriocepcja to inaczej kinestezja lub czucie głębokie, które odpowiada za to, że potrafisz określić położenie, ruch i działanie poszczególnych części swojego ciała w przestrzeni. Połączenie układu proprioceptywnego z pozostałymi zmysłami umożliwia lokalizację obiektów zewnętrznych względem Twojego ciała. Sama propriocepcja ściśle wiąże się z kontrolą ruchu, a zaburzenia w jej obrębie utrudniają Ci swobodne funkcjonowanie w otoczeniu. To dzięki niej wiesz, jak pokonywać schody bez konieczności patrzenia na nie, możesz biegać, czy po prostu przemieszczać się bez ciągłego zastanawiania się, jak to robić. W przypadku zaburzeń konieczne są ćwiczenia propriocepcji, które umożliwiają powrót do sprawności.

Kiedy jest potrzebny trening proprioceptywny?
Ćwiczenia propriocepcji sprawdzą się w rehabilitacji, jeśli zmagasz się:
- z konsekwencjami urazu kości, mięśni, stawów, torebki stawowej lub więzadeł – to mogło być skręcenie, zwichnięcie, stłuczenie bądź przeciążenie,
- z uszkodzeniem lub uciskiem nerwów bądź splotów nerwowych,
- ze schorzeniami neurologicznymi,
- ze skutkami amputacji,
- z zaburzeniami równowagi mięśniowej.
Trening proprioceptywny będzie pomocny także w przypadku złych nawyków ruchowych lub po przebyciu zabiegu operacyjnego na stawach – dotyczy to także endoprotezy. Specjaliści doradzą Ci odpowiednie ćwiczenia propriocepcji i pokażemy przykłady, które możesz wykonywać samodzielnie w domu.

Jak objawiają się zaburzenia propriocepcji?
Propriocepcja może zostać zaburzona – wówczas system nerwowy nie przekazuje Ci informacji w prawidłowy sposób, przez co możesz doświadczać świata, bodźców zbyt intensywnie lub z opóźnieniem. Osłabia się kontrola nerwowo-mięśniowa i stabilizacja stawów, co prowadzi do tego, że czynności, takie jak chodzenie po schodach, czy podskakiwanie stają się dużo trudniejsze. Może dojść nawet do utraty równowagi, dlatego potrzebne są takie działania jak trening proprioceptywny stawu kolanowego, czy ogólna integracja sensoryczna. Jeśli zmagasz się z problemem utrzymania równowagi ciała bądź swobodnego wykonywania bardziej skomplikowanych czynności, to rehabilitacja jest wskazana. Praca nad propriocepcją to także ćwiczenia dla dzieci, więc możesz się do nas zgłosić ze swoim maluchem.

Dlaczego warto powierzyć trening proprioceptywny specjalistom?
Powierz opiekę specjalistom w zakresie fizjoterapii, a terapia manualna czy ćwiczenia zaburzeń propriocepcji są dla nich codziennością. Stawiają na zaangażowaną pracę z pacjentami, dzięki czemu dużo łatwiej jest im dbać o sprawność fizyczną i powrót do lub rozpoczęcie dobrego jakościowo życia. Przebieg treningu proprioceptywnego zostanie dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb, a w przypadku pytań i wątpliwości, będziemy służyć radą i wsparciem.