Centrum wiedzy, Fizjoterapia dzieci, Fizjoterapia niemowląt

Fizjoterapia wad stóp u dzieci i niemowląt

Fizjoterapia wad stóp dzieci wymaga specjalistycznej wiedzy – jest to jedno z wyzwań, z którym mierzą się na co dzień fizjoterapeuci. Zajmują się takimi schorzeniami jak szpotawość stóp, stopa piętowa, stopa sierpowata, stopa końsko-szpotawa oraz stopa koślawa. Zaburzenia te są często problemami wrodzonymi, dlatego od momentu postawienia diagnozy niezbędna jest profesjonalna fizjoterapia wad stóp.

Wady stóp u dzieci – rodzaje

Wady stóp u dzieci i niewmowląt dzieli się na wrodzone oraz nabyte. Do wad wrodzonych zaliczamy:

  • stopę sierpowatą,
  • stopę płasko-koślawą,
  • stopę piętową,
  • stopę końsko-szpotawą.

Wady wrodzone koryguje zazwyczaj odpowiednio dobrana fizjoterapia wad stóp, w tym trójpłaszczyznowa terapia manualna oraz techniki wspomagające (bandażowanie, kinesiology taping). Równie ważne jest utrwalenie efektów terapii w pracy funkcjonalnej poprzez dostosowane przez specjalistów ćwiczenia. 

Pojawiające się wady u dzieci starszych są zwykle związane z rozbieżnością między szybkim tempem rozwoju kości a wolniejszym wzrostem masy mięśniowej. Jest to najczęściej wynik dysproporcji pomiędzy wytrzymałością mięśni i aparatu więzadłowo-torebkowego a ich obciążeniem. Do najczęściej spotykanych nabytych wad stóp możemy zaliczyć:

  • płaskostopie,
  • stopy płasko-koślawe,
  • stopy szpotawe,
  • stopy wydrążone.

Nad każdą z wad stóp u dzieci pracują nasi rehabilitanci – doświadczeni specjaliści, którzy wiedzą, co robić, kiedy dziecko krzywi stopę do środka lub kiedy pojawia się problem stawiania nóg na zewnątrz.

Skąd biorą się wady stóp u dzieci i niemowląt?

Wady widoczne podczas chodu i wady palców u nóg mogą się pojawić w wyniku przeciążeń, związanych np. z otyłością występującą u małych dzieci. Niestety także rodzice, często nieświadomie, przyczyniają się do rozwoju wad stóp u najmłodszych, między innymi poprzez zbyt wczesną pionizację dziecka. Predyspozycją do powstawania wad stóp u dzieci jest również wiotkość tkanki łącznej, objawiająca się obniżonym napięciem mięśniowym, zwiększoną ruchomością i przeprostami stawów. Schorzenia mogą powstawać również jako wtórny problem zaburzeń neurologicznych, w których mamy do czynienia ze spastycznością. Wady stópek u noworodków i małych dzieci obowiązkowo należy poddać korekcji.

Fizjoterapia wad stóp u dzieci i niemowląt

Rehabilitacja dzieci polega na usunięciu przyczyn dysproporcji pomiędzy wydolnością stóp, a ich obciążeniem. Przebieg fizjoterapii w dużej mierze zależy od wieku dziecka oraz stopnia zaawansowania zniekształcenia – jest to długotrwały proces wymagający czynnego udziału dziecka z rodzicami i pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta. W niektórych przypadkach wymagana jest obecność lekarza ortopedy. Fizjoterapia wad stóp odbywa się na wiele sposobów – mogą to być ćwiczenia na stopę płasko-koślawą u dzieci lub trójpłaszczyznowa terapia manualna (stóp), niekiedy zaś konieczne jest zastosowanie ortez.

Fizjoterapeuci pracują nad deformacjami wrodzonymi stóp u niemowląt, dzieci oraz tymi nabytymi w późniejszym wieku.

Sprawdź też: Leczenie płaskostopia u dzieci

Dodaj komentarz