Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna, Rehabilitacja ruchowa

Fizjoterapia / rehabilitacja kolana, stawu biodrowego i innych stawów

Interesuje Cię fizjoterapia lub rehabilitacja stawu kolanowego? Jesteś po urazie takim jak skręcenie kolana, a może przechodziłeś jego alloplastykę? Szukasz fachowców, którzy mogliby przynieść Ci ulgę w bólu i pokazać jak prawidłowo ćwiczyć? Postaw na fachową wiedzą fizjoterapeutów, których specjalizacją jest rehabilitacja kolana.

Zaburzenia i choroby stawów – przyczyny

Główną przyczyną występowania różnego rodzaju zaburzeń oraz chorób stawów w ludzkim organizmie jest osteoartroza znana dużo bardziej, jako choroba zwyrodnieniowa stawów. W chorobie tej ulegają zaburzeniom ilość oraz jakość chrząstki stawowej. To właśnie chrząstka stawowa jest odpowiedzialna za amortyzację ruchów oraz powierzchni stawowych. Jej nazbyt słaba jakość i mała ilość w dłuższym czasie przekłada się na uszkodzenia wielu innych struktur znajdujących się w każdym ze stawów.

Problemy ze stawami – poważniejsze niż mogłoby się wydawać

W wyniku pogłębiających się zmian z czasem dochodzi u pacjenta do odczuwania coraz większego bólu, który w pierwszym etapie rozwoju jest odczuwalny zazwyczaj tylko podczas ruchu. Nieleczone, czy też bagatelizowane zaburzenia i bóle stawowe sprawiają jednak, że chory zaczyna je odczuwać również w stanie spoczynku, a nawet w nocy podczas snu. Brak leczenia i rehabilitacji przyczynia się do coraz bardziej widocznej sztywności stawu i pogorszenia jakości życia. To problem, którego w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Najlepiej jest podjąć specjalistyczne leczenie oraz udać się na rehabilitację lub fizjoterapię stawu kolanowego lub innego, zaatakowanego przez chorobę obszaru.

Odpowiednie ćwiczenia to klucz do sukcesu

Choroba zwyrodnieniowa może zaatakować między innymi:

  • kręgosłup,
  • staw biodrowy,
  • kolana,
  • łokieć,
  • stawy dłoni i stóp.

W celu wyeliminowania bólu oraz przywrócenia sprawności stawom zalecane jest wykonywanie sprawdzonych metod rehabilitacji w postaci ćwiczeń. Dość popularnymi i skutecznymi są ćwiczenia poprawiające ruchomość stawu, a także ćwiczenia wzmacniające siłę mięśniową. Właściwie ułożony zestaw ćwiczeń plus solidne podejście do ich wykonywania w pełnej zgodzie z zaleceniami specjalisty potrafią w wielu przypadkach poprawić, a nawet przywrócić ruchomość stawu i wyeliminować dokuczliwe bóle. Dlatego nie warto zwlekać, tylko zgłosić się po pomoc do wykwalifikowanego rehabilitanta lub fizjoterapeuty.

Profesjonalni fizjoterapeuci

Profesjonalni fizjoterapeuci do każdego z pacjentów powinni podchodzić indywidualnie, starając się pomóc w problemach takich jak:

Dodaj komentarz