Zespół ciasnoty (cieśni) podbarkowej Poznań

Szukasz sprawdzonego miejsca, w którym warto leczyć zespół ciasnoty podbarkowej? Pacjentom z Poznania i okolic polecamy nasze centrum leczenia ruchem, które znajduje się w Skórzewie.  Zapewniamy profesjonalne wsparcie, za które odpowiada wykwalifikowany i doświadczony zespół rehabilitantów. Na pierwszym miejscu stawiamy komfort pacjenta i pracę z ciałem w oparciu o najnowsze, sprawdzone standardy. Dzięki temu jesteśmy w stanie walczyć z takimi dolegliwościami jak zespół ciasnoty podbarkowej. Przekonaj się, że warto zaufać naszym specjalistom.

Czym jest zespół ciasnoty podbarkowej?

Zanim bardziej szczegółowo omówimy zespół ciasnoty podbarkowej i leczenie tej dolegliwości, musimy wyjaśnić, na czym polega. Jest to dysfunkcja mięśniowo-szkieletowa, którą w 1972 roku Charles Neer podzielił na cztery typu. SIS (Subacromial Impingement Syndrome), czyli zespół ciasnoty podbarkowej wymaga rehabilitacji, ponieważ w odczuwalny sposób obniża jakość codziennego życia. Wielu pacjentów doświadcza dolegliwości bólowe podczas snu oraz wykonywania prozaicznych czynności w ciągu dnia. Problemem może być też ograniczony zakres ruchu stawu.

Przyczyny i objawy zespołu ciasnoty podbarkowej

Do najczęstszych przyczyn zespołu ciasnoty podbarkowej należy zwężenie przestrzeni podbarkowej w wyniku aktywności sportowej w ramach takich dyscyplin jak piłka ręczna, siatkówka, czy tenis. Oprócz tego na rozwój dolegliwości wpływają:

  • zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego, do których może dojść w wyniku przebytych urazów,
  • zmiany w budowie więzadła kruczo-barkowego,
  • haczykowaty kształt wyrostka barkowego łopatki.

Zespół ciasnoty podbarkowej wiąże się z takimi objawami jak uporczywy ból okolicy obręczy barkowej, dolegliwości bólowe podczas unoszenia ramienia pod kątem 70-120° oraz w trakcie snu. Problemu możesz odczuwać podczas najprostszych czynności, do których należy czesanie włosów oraz sięganie po produkty spożywcze z półki znajdującej się nad głową.

Jak wygląda leczenie zespołu ciasnoty przestrzeni podbarkowej?

Zespół ciasnoty podbarkowej wymaga leczenia, które uwzględnia zarówno kontakt z lekarzem, jak i fizjoterapeutą. Konieczna jest rehabilitacja barku, która zredukuje dolegliwości bólowe. Wcześniej lekarz obowiązkowo powinien przeprowadzić diagnostykę i określić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z zespołem ciasnoty podbarkowej – istnieją różne testy, m.in. test Neera i Yocuma, które ułatwiają prawidłowe rozpoznanie problemu.

Dopóki nie pojawi się stan zapalny, który wymaga leczenia farmakologicznego, dolegliwości wynikające z zespołu ciasnoty podbarkowej można łagodzić np. za pomocą tapingu. W przypadku łagodniejszych objawów rozwiązaniem jest regularna rehabilitacja (np. w naszym centrum pod Poznaniem), której celem jest:

  • poprawa ruchomości stawu ramienno-łopatkowego,
  • redukcja bólu,
  • edukacja w zakresie ergonomii pracy oraz poprawności wykonywanych ćwiczeń fizycznych.

Dlaczego warto nam zaufać?

Doskonale rozumiemy, jak trudne jest codzienne życie w bólu, dlatego pomagamy naszym pacjentom wrócić do pełnej sprawności. Wiemy, jak leczyć zespół ciasnoty podbarkowej – stosujemy techniki manualne, dzięki którym dolegliwości bólowe stają się dużo mniejsze. Jesteśmy zaangażowani w pracę z pacjentami, co z pewnością docenisz, zmagając się z zespołem ciasnoty przestrzeni podbarkowej. Nauczymy Cię, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia oraz zadbać o odpowiednią postawę ciała. Odpowiadamy także za leczenie bólu stawów, dlatego rehabilitacja pod Poznaniem jest najlepszym rozwiązaniem – znamy się na skutecznej pracy z ciałem.