Centrum wiedzy, Rehabilitacja neurologiczna, Terapia bólu

Zespół ciasnoty (cieśni) podbarkowej

Szukasz sprawdzonego miejsca, w którym warto leczyć zespół ciasnoty podbarkowej? Postaw na fizjoterapeutów, którzy na pierwszym miejscu stawiają na komfort pacjenta i pracę z ciałem w oparciu o najnowsze, sprawdzone standardy. Dzięki temu są w stanie walczyć z takimi dolegliwościami jak zespół ciasnoty podbarkowej. Przekonaj się, że warto zaufać specjalistom.

Czym jest zespół ciasnoty podbarkowej?

Zanim bardziej szczegółowo omówimy zespół ciasnoty podbarkowej i leczenie tej dolegliwości, musimy wyjaśnić, na czym polega. Jest to dysfunkcja mięśniowo-szkieletowa, którą w 1972 roku Charles Neer podzielił na cztery typu. SIS (Subacromial Impingement Syndrome), czyli zespół ciasnoty podbarkowej wymaga rehabilitacji, ponieważ w odczuwalny sposób obniża jakość codziennego życia. Wielu pacjentów doświadcza dolegliwości bólowe podczas snu oraz wykonywania prozaicznych czynności w ciągu dnia. Problemem może być też ograniczony zakres ruchu stawu.

Przyczyny i objawy zespołu ciasnoty podbarkowej

Do najczęstszych przyczyn zespołu ciasnoty podbarkowej należy zwężenie przestrzeni podbarkowej w wyniku aktywności sportowej w ramach takich dyscyplin jak piłka ręczna, siatkówka, czy tenis. Oprócz tego na rozwój dolegliwości wpływają:

  • zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego, do których może dojść w wyniku przebytych urazów,
  • zmiany w budowie więzadła kruczo-barkowego,
  • haczykowaty kształt wyrostka barkowego łopatki.

Zespół ciasnoty podbarkowej wiąże się z takimi objawami jak uporczywy ból okolicy obręczy barkowej, dolegliwości bólowe podczas unoszenia ramienia pod kątem 70-120° oraz w trakcie snu. Problem możesz odczuwać podczas najprostszych czynności, do których należy czesanie włosów oraz sięganie po produkty spożywcze z półki znajdującej się nad głową.

Jak wygląda leczenie zespołu ciasnoty przestrzeni podbarkowej?

Zespół ciasnoty podbarkowej wymaga leczenia, które uwzględnia zarówno kontakt z lekarzem, jak i fizjoterapeutą. Konieczna jest rehabilitacja barku, która zredukuje dolegliwości bólowe. Wcześniej lekarz obowiązkowo powinien przeprowadzić diagnostykę i określić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z zespołem ciasnoty podbarkowej – istnieją różne testy, m.in. test Neera i Yocuma, które ułatwiają prawidłowe rozpoznanie problemu.

Dopóki nie pojawi się stan zapalny, który wymaga leczenia farmakologicznego, dolegliwości wynikające z zespołu ciasnoty podbarkowej można łagodzić np. za pomocą tapingu. W przypadku łagodniejszych objawów rozwiązaniem jest regularna rehabilitacja, której celem jest:

  • poprawa ruchomości stawu ramienno-łopatkowego,
  • redukcja bólu,
  • edukacja w zakresie ergonomii pracy oraz poprawności wykonywanych ćwiczeń fizycznych.

Dlaczego warto zaufać specjalistom?

Fizjoterapeuci posiadający odpowiednią specjalizację doskonale rozumieją, jak trudne jest codzienne życie w bólu, dlatego pomagają pacjentom wrócić do pełnej sprawności. Wiedzą, jak leczyć zespół ciasnoty podbarkowej – stosują techniki manualne, dzięki którym dolegliwości bólowe stają się dużo mniejsze. Są zaangażowani w pracę z pacjentami, co z pewnością docenisz, zmagając się z zespołem ciasnoty przestrzeni podbarkowej. Fizjoterapeuci nauczą Cię, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia oraz zadbać o odpowiednią postawę ciała. Odpowiadają także za leczenie bólu stawów, dlatego rehabilitacja jest najlepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz