Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna

Rehabilitacja po złamaniu

Interesuje Cię fizjoterapia lub rehabilitacja po złamaniu lub jego okolicach? Aby szybciej wrócić do zdrowia i odzyskać pełnię sprawności, takiej jak sprzed doznanego urazu trzeba skorzystać z pomocy. W gabinetach czekają doświadczeni specjaliści, gotowi nieść pomoc nawet w najtrudniejszych przypadkach. Są to fachowcy specjalizujący się między innymi w rehabilitacji po złamaniu kości udowej, ręki, nadgarstka, kręgosłupa, obojczyka, nogi itp.

Złamania – częsty problem

Złamanie powoduje najczęściej długotrwałe unieruchomienie oraz celowe ograniczenie ruchomości uszkodzonej kości. Ma to na celu umożliwienie jej prawidłowego zrostu. Jednak ten długotrwały brak ruchu wpływa negatywnie zarówno na mięśnie, jak i stawy, a przez to ogólnie na zdrowie pacjenta. Na skutek unieruchomienia mięśnie tracą elastyczność i kurczliwość, dochodzi do ich przykurczów i osłabienia siły. Najczęściej po zdjęciu gipsu naturalne poruszanie złamaną kończyną jest znacznie utrudnione. Jednak nie jest to stan nieodwracalny. Odpowiednie zabiegi, ćwiczenia ruchowe, współpraca pacjenta z rehabilitantem są w stanie proces ten całkowicie cofnąć. Dzięki temu proces rekonwalescencji będzie trwał krócej, zyskasz też pewność, że przebiega on prawidłowo.

Rehabilitacja po złamaniach

Dlaczego rehabilitacja i fizjoterapia po złamaniu ręki lub nogi są tak ważne? Ponieważ zabiegi rehabilitacyjne umożliwiają przywrócenie mięśniom ich właściwej długości, odblokowują staw, a także poprawiają odżywienia tkanki łącznej. Wszystko to sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia przywracają siłę mięśniową, prowadzą do ustąpienia bólu, podniesienia stopnia stabilizacji stawu oraz poprawy funkcji zaburzonego obszaru. Zabiegi dobierane są do każdego pacjenta indywidualne i opierają się głównie na: mobilizacji stawów, ćwiczeniach czynnych (lub z oporem), masażach leczniczych, ćwiczeniach równowagi i koordynacji z użyciem specjalnych przyborów czy ćwiczeniach przywracających prawidłowe wzorce ruchowe oraz czucie głębokie. Należy rozpocząć rehabilitację między innymi po złamaniach:

Dodaj komentarz