Rehabilitacja po złamaniu kości śródstopia

Maksymalne zaangażowanie terapeutki lub terapeuty oraz nowoczesne metody pracy z pacjentami – tak wygląda rehabilitacja po złamaniu kości śródstopia, która prowadzona w gabinetach. To jeden z najczęstszych urazów, do jakich dochodzi w obrębie stopy, o czym często przekonują się sportowcy. Może również dojść do tzw. złamania zmęczeniowego, będącego efektem ogromnego obciążenia stopy oraz nawarstwiających się mikrourazów. Wówczas konieczna jest rehabilitacja kości śródstopia.

Co może doprowadzić do rehabilitacji kości śródstopia?

Rehabilitacja po złamaniu V kości śródstopia jest niezbędna, aby powrócić do pełnej sprawności fizycznej, jednak nie każdy uraz wygląda tak samo. Wyróżnia się:

  • złamanie Jonesa – najczęściej diagnozowana kontuzja, zlokalizowana na granicy nasady i przynasady kości, ok. 1, 5 cm od jej końca. Złamanie najczęściej jest efektem nieprawidłowego postawienia stopy na jej bocznym brzegu.
  • Złamanie zmęczeniowe – będące efektem powtarzających się mikrourazów i przeciążeń, do których dochodzi np. podczas intensywnych treningów piłkarzy, koszykarek, czy siatkarzy. Uraz może również wynikać ze specyficznej anatomii.
  • Złamanie tenisisty – inaczej złamanie awulsyjne, które polega na oderwaniu niewielkiego fragmentu od końca kości, który jest skierowany ku tyłowi. Do urazu może dojść w wyniku dynamicznego dobiegnięcia do piłki, a następnie gwałtownego zatrzymania się.

Do złamania dochodzi zarówno na skutek urazu mechanicznego (upadek z wysokości, uderzenie ciężkim przedmiotem lub nieprawidłowe ustawienie stopy), jak i nadmiernego, niekontrolowanego wysiłku fizycznego oraz powstających w efekcie mikrourazów.

Jak wygląda leczenie złamania kości śródstopia?

Jak w przypadku każdego urazu kluczowa jest precyzyjna diagnostyka, za którą odpowiada specjalista. W zależności od tego, do jakiego złamania doszło, tak długo trwa unieruchomienie kończyny lub jej odciążenie. Leczenie może trwać od kilku do nawet kilkunastu tygodniu. Kolejnym etapem jest rehabilitacja po złamaniu 5 kości śródstopia, która pozwala wrócić do pełnej sprawności fizycznej.

Zabiegi dobierane są indywidualnie – tak, aby rehabilitacja po złamaniu przebiegła sprawnie i przyniosła oczekiwane efekty. Jak to wygląda w praktyce? Wspólnie z pacjentem lub pacjentką wykonuje się ćwiczenia po złamaniu kości śródstopia, również z wykorzystaniem specjalnych przyborów, masaże lecznicze, a także terapię manualną. Rehabilitacja w początkowej fazie obejmuje też naukę chodu bez obciążania złamanej kończyny, a następnie z jej obciążeniem.

Dlaczego warto zdecydować się na rehabilitację kości śródstopia u fizjoterapeutów?

Przede wszystkim fizjoerapeuci zdecydują, jaka rehabilitacja po złamaniu kości śródstopia będzie dla Ciebie najlepsza i pozwoli Ci bezpiecznie wrócić do zdrowia. Specjaliści zapewniają nie tylko opiekę wykwalifikowanych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, ale również komfortowe warunki do tego, by odzyskać pełną sprawność. Dowiesz się, ile trwa indywidualnie prowadzona rehabilitacja po złamaniu kości śródstopia oraz jakie ćwiczenia będą dla Ciebie odpowiednie. Zadbają o Twoją motywację, a dzięki temu, że mają świetny kontakt z pacjentami fizjoterapia będzie dla Ciebie pozytywnym doświadczeniem. Oprócz tego w ofercie znajdują się często:

  • rehabilitacja po złamaniu nogi,
  • rehabilitacja po złamaniu kości udowej,
  • rehabilitacja po złamaniu kostki,
  • rehabilitacja po złamaniu kości piszczelowej.