Blog, Dofinansowania

Dofinansowanie do zakupu skutera inwalidzkiego – sprawdź czy możesz z niego skorzystać

Odkryj możliwości dofinansowania na skuter inwalidzki 

Jeśli poruszanie się stanowi dla Ciebie wyzwanie z powodu niepełnosprawności ruchowej, mamy dla Ciebie świetne wieści! Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania, które może znacząco poprawić Twoją mobilność i komfort życia, poprzez zakup skutera inwalidzkiego z napędem elektrycznym. Zobaczmy, jak możesz skorzystać z tej wyjątkowej oferty.

Szczegóły programu 

Program dofinansowania skierowany jest do osób, które potrzebują wsparcia w zakupie nowoczesnych rozwiązań mobilnych, a mianowicie skutera inwalidzkiego z napędem elektrycznym lub elektrycznego oprzyrządowania do wózka ręcznego.

Skuter inwalidzki z napędem elektrycznym to pojazd trzy- lub czterokołowy, również kompaktowy/składany, zaprojektowany specjalnie z myślą o osobach niepełnosprawnych. Wyposażony w regulowaną kolumnę kierowniczą, skuter ten jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają niezależności w przemieszczaniu się.

Elektryczne oprzyrządowanie do wózka ręcznego to z kolei zestaw przystawnych elementów, które można z łatwością zamontować do Twojego standardowego wózka, zwiększając jego funkcjonalność. Dzięki temu rozwiązaniu, jazda, pchanie, a nawet hamowanie na nierównych powierzchniach staje się znacznie łatwiejsze, poprawiając Twoją mobilność.

Kto może skorzystać z programu?

Aby kwalifikować się do programu, musisz spełniać następujące kryteria:

  • Posiadasz znaczny stopień niepełnosprawności lub oficjalne orzeczenie o niepełnosprawności.
  • Twoje trudności w poruszaniu się wynikają z dysfunkcji narządu ruchu.
  • Otrzymałeś zgodę od lekarza specjalisty na użytkowanie wybranego urządzenia.
  • Wiek nie stanowi bariery, chociaż osoby poza wiekiem aktywności zawodowej (kobiety do 60. roku życia, mężczyźni do 65. roku życia) kwalifikują się jedynie w przypadku zatrudnienia lub aktywnego uczestnictwa w wolontariacie.

Jakie są warunki?

Program "Aktywny samorząd" precyzuje, kto może otrzymać wsparcie, jednak nie każdy automatycznie kwalifikuje się do otrzymania pomocy. Kluczowe jest spełnienie wszystkich wyżej wymienionych kryteriów uczestnictwa w programie, co jest gwarancją, że pomoc trafi do osób, które najbardziej jej potrzebują.

W jaki sposób możesz poprawić swoją mobilność?

Dzięki dofinansowaniu na skuter inwalidzki lub oprzyrządowanie do wózka ręcznego, możesz znacznie zwiększyć swoją niezależność oraz komfort przemieszczania się na co dzień. To nie tylko kwestia większej swobody, ale też możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, pracy zawodowej czy edukacji na równi z innymi.

Jeżeli spełniasz wymagane kryteria, nie zwlekaj. Skorzystaj z szansy, jaką daje program dofinansowań, i zadbaj o swoją mobilność i niezależność na nowo. To krok w kierunku lepszej jakości życia i większej samodzielności.

Przygotujemy dla Ciebie odpowiednią ofertę

Chciałbyś skorzystać z dofinansowania do zakupu skutera inwalidzkiego w naszym sklepie? Nie ma problemu – przygotujemy dla Ciebie odpowiednią ofertę, którą dołączysz do wniosku.

 

Jak skorzystać z dofinansowania? Oto, co musisz wiedzieć

Kiedy nie możesz liczyć na dofinansowanie

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz otrzymać wsparcie na zakup skutera inwalidzkiego lub elektrycznego oprzyrządowania do wózka, musisz najpierw sprawdzić, czy nie napotkasz przeszkód. Nie kwalifikują się osoby, które nie spełniają choćby jednego z wymogów programu, a także te, które mają nieuregulowane sprawy finansowe z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) lub organizatorami programu. Kluczowe jest więc, aby upewnić się, że wszystkie Twoje zobowiązania są na bieżąco uregulowane.

Przygotowanie do procesu wnioskowania: kluczowe dokumenty

Kiedy decydujesz się ubiegać o dofinansowanie, które ma na celu ułatwienie codziennego funkcjonowania osób niepełnosprawnych, pierwszym krokiem jest przygotowanie kompletu niezbędnych dokumentów. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje o każdym z nich, co pomoże Ci zrozumieć ich znaczenie i poprawnie przygotować aplikację.

Orzeczenie o niepełnosprawności

To podstawowy dokument potwierdzający status niepełnosprawności aplikującego lub jego dziecka. Jest to kluczowy dowód na to, że wnioskodawca kwalifikuje się do uzyskania wsparcia.

Akt urodzenia dziecka

Jeśli aplikujesz o wsparcie dla dziecka, konieczne będzie dostarczenie jego aktu urodzenia. Dokument ten służy potwierdzeniu tożsamości i wieku dziecka, co może być istotne dla spełnienia kryteriów programu.

Dokument potwierdzający opiekę prawną

W przypadkach, gdy wnioskodawca działa w imieniu osoby pod opieką prawną, wymagane jest przedstawienie oficjalnego dokumentu potwierdzającego te uprawnienia. Może to być postanowienie sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego lub inny dokument prawny.

Zaświadczenie lekarskie/ zgoda specjalisty

To zaświadczenie powinno być wystawione przez specjalistę i zawierać informacje o zgodzie na używanie skutera inwalidzkiego, oprzyrządowania do wózka ręcznego, czy innego urządzenia wspomagającego. Dokument ten jest dowodem na to, że zalecane rozwiązanie jest odpowiednie dla stanu zdrowia wnioskodawcy i nie będzie stanowiło dla niego zagrożenia.

Oferta cenowa

Chociaż nie jest to dokument obowiązkowy, przedłożenie oferty cenowej za zakupiony sprzęt może pomóc w szybszej weryfikacji i ocenie wniosku. Pozwala to na ocenę realności planowanych wydatków i ich adekwatności do potrzeb wnioskodawcy.

Opinia eksperta

W niektórych przypadkach może być konieczne uzyskanie opinii eksperta w zakresie dopasowania wnioskowanej pomocy do aktualnych potrzeb wynikających z aktywności życiowej wnioskodawcy. Taka opinia może znacząco wspierać uzasadnienie wniosku.

Dokument potwierdzający zatrudnienie lub wolontariat

Dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nadal są aktywne zawodowo lub społecznie, dokument potwierdzający zatrudnienie lub udział w wolontariacie (trwającym co najmniej 6 miesięcy) może być dodatkowym argumentem przemawiającym za przyznaniem dofinansowania.

Sposób składania dokumentów

  • Elektronicznie: Jeżeli wybierasz aplikację online, większość dokumentów możesz zeskanować i dołączyć do formularza aplikacyjnego w systemie SOW (System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON). Pamiętaj, by mieć przygotowane skany w dobrej jakości.

  • Tradycyjnie: W przypadku składania wniosku w formie papierowej, dokumenty należy dostarczyć w postaci kopii, z zastrzeżeniem, że niektóre oświadczenia mogą być wymagane w oryginale. Ważne jest, aby mieć również przy sobie oryginały na wypadek, gdyby jednostka udzielająca wsparcia chciała je zweryfikować.

Czerwony
Srebrny

Skuter do używania wewnątrz pomieszczeń VENUS 4 SPORT Vermeiren

U Ciebie: 28. maja - 14. czerwca
7,692.00
Innowacyjny mały skuter składany, zaprojektowany przede wszystkim do użytku wewnątrz, ale również na zewnątrz budynków. TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYTKOWANIA LUB ETYKIETĄ.

Skuter terenowy czterokołowy CERES DL Vermeiren

U Ciebie: 28. maja - 14. czerwca
12,323.00
Jego niewielkie wymiary sprawiają, że idealnie nadaje się do użytku w miejskich warunkach, ułatwiając manewrowanie w ciasnych przestrzeniach i parkingach. Prędkość 12 km/h gwarantuje, że jest to doskonały wybór dla osób szukających efektywnego i szybkiego środka transportu. TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYTKOWANIA LUB ETYKIETĄ.

Skuter do używania w terenie ERIS Vermeiren, zasięg 37 km

U Ciebie: 28. maja - 14. czerwca
11,016.00
Wszechstronny, kompaktowy skuter czterokołowy, dostosowany do potrzeb dynamicznego stylu życia. Oferując możliwość doboru napędu i baterii, Eris idealnie nadaje się do poruszania się po zatłoczonych centrach handlowych i miejskich ulicach. TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYTKOWANIA LUB ETYKIETĄ.

Skuter czterokołowy terenowy CARPO 2 SE Vermeiren, zasięg 50 km

U Ciebie: 28. maja - 14. czerwca
15,010.00
Skuter czterokołowy, który łączy w sobie nowoczesny design i niezrównaną wydajność. Z prędkością 15 km/h i imponującym zasięgiem 50 km dzięki mocnym bateriom 90Ah, Carpo 2 SE jest doskonałym wyborem dla tych, którzy szukają wydajnego i stylowego środka transportu. TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYTKOWANIA LUB ETYKIETĄ.

Co dalej?

Najlepszy czas na wnioskowanie

Po przygotowaniu wszystkich wymaganych dokumentów, sprawdź terminy i złóż swój wniosek w odpowiednim okresie – pomiędzy 1 marca a 31 sierpnia 2024 roku. Dokładne przygotowanie i zrozumienie procesu aplikacyjnego to klucz do sukcesu i uzyskania potrzebnego wsparcia finansowego na ulepszenie Twojej mobilności. Pamiętaj, że staranność i dokładność w przygotowaniu aplikacji mogą znacząco wpłynąć na jej pozytywną ocenę.

Ile można zyskać

Maksymalna suma dofinansowania wynosi 8.250 zł, ale ważne jest, abyś wiedział, że ostateczna kwota zależy od dokładnej oceny Twojej sytuacji przez organizatorów programu. Pamiętaj też, że oczekuje się od Ciebie wkładu własnego w wysokości co najmniej 10% całkowitych kosztów.

Regularność wsparcia

Możliwość skorzystania z pomocy pojawia się co trzy lata, ale w niektórych przypadkach, jak np. gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia czy zniszczenie sprzętu, termin ten może zostać skrócony. To elastyczne podejście ma na celu dostosowanie pomocy do aktualnych potrzeb każdego wnioskodawcy.

Przygotujemy dla Ciebie odpowiednią ofertę

Chciałbyś skorzystać z dofinansowania do zakupu skutera inwalidzkiego w naszym sklepie? Nie ma problemu – przygotujemy dla Ciebie odpowiednią ofertę, którą dołączysz do wniosku.

Nie znalazłeś w naszym sklepie interesującego Cię sprzętu? Zapytaj nas – zastanowimy się, co możemy dla Ciebie zrobić. Mamy dostęp do wielu hurtowni i dystrybutorów i możemy zaoferować Tobie wybrany sprzęt w atrakcyjnej cenie.

Dodaj komentarz