Centrum wiedzy, Rehabilitacja neurologiczna

Fizjoterapia zaburzeń czucia

Zaburzenia czucia są jednym z najczęściej występujących objawów neurologicznych, które mogą alarmować o szeregu schorzeń. Wymagają precyzyjnej diagnostyki oraz dostosowanego do indywidualnych potrzeb leczenia. W przypadku występujących tego rodzaju problemów konieczna jest fizjoterapia zaburzeń ciała, która przywróci prawidłowe czucie w zajętym obszarze. Wspólnie z fizjoterapeutą przejdziesz przez terapię ukierunkowaną na stopniowe oswajanie się z różnorodnymi bodźcami, dzięki czemu ciału łatwiej będzie przejść proces adaptacji. Takie działania przyczynią się do zniwelowania lub złagodzenia zaburzeń czucia powierzchownego bądź głębokiego. 

Na czym polegają zaburzenia czucia?

W ciele człowieka znajduje się wiele receptorów, czyli struktur wyspecjalizowanych w odbieraniu określonych bodźców i przekazywaniu ich do centralnego układu nerwowego. Nasz mózg te bodźce analizuje, dzięki czemu jesteśmy zdolni do odczuwania ciepła, zimna, nacisku, bólu, wibracji oraz położenia poszczególnych części ciała w przestrzeni. Upraszczając, w zależności od rodzaju receptora, czucie możemy podzielić na:

  • czucie powierzchowne – dotyk, ucisk, ból, temperatura; czucie odbierane przez mechano- i termoreceptory w skórze,
  • czucie głębokie – położenie części ciała i wibracje; czucie odbierane przez receptory znajdujące się w torebkach stawowych i ścięgnach. 

Rodzaje zaburzeń czucia

Do zaburzeń czucia może dojść w przebiegu szeregu chorób i patologii, powodujących uszkodzenia receptorów, nerwów obwodowych lub ośrodków czuciowych mózgu. Do uszkodzenia może dojść między innymi na skutek wypadku, udaru mózgu, polineuropatii, stwardnienia rozsianego, nowotworu oraz cukrzycy. W zależności od miejsca i charakteru uszkodzenia, zaburzenia czucia dzielimy na:

  • przeczulicę, czyli nadwrażliwość, 
  • niedoczulicę, czyli osłabienie czucia,
  • parestezje, czyli specyficzne odczucia pojawiające się bez konkretnego bodźca, takie jak uczucie mrowienia czy palenia.

Jak wygląda fizjoterapia zaburzeń czucia?

Przebieg fizjoterapii zależy od tego, z jakim rodzajem zaburzeń czucia zmagasz się. Zaburzenia czucia powierzchownego objawiają się osłabieniem czucia bólu, utratą czucia dotyku bądź osłabieniem czucia temperatury – może być to wynik zespołu cieśni nadgarstka, uszkodzenia nerwów lub też ucisku w przypadku zwyrodnienia kręgosłupa. W takim przypadku potrzebna jest fizjoterapia przywracająca prawidłowe czucie w zajętym obszarze. 

Natomiast zaburzenia czucia głębokiego prowadzą do problemów z utrzymaniem równowagi, z koordynacją ruchową oraz nadmiernym napięciem mięśniowym. Do przyczyn należą zmiany niedokrwienne mózgu i powikłania po udarze, problemy wywołane np. przez cukrzycę oraz wady rozwojowe. W przypadku zaburzenia czucia głębokiego fizjoterapeuta zaznajomi Cię z ćwiczeniami, dzięki którym poprawisz świadomość własnego ciała bez udziału wzroku. 

Zaburzenia czucia w obrębie kończyn dolnych lub górnych mają różne przyczyny, dlatego kluczowa jest prawidłowa diagnoza, która umożliwi podjęcie skutecznej terapii. Rehabilitacja neurologiczna to proces długotrwały, który wymaga od Ciebie wiele sumienności i zaangażowania. Pod opieką fizjoterapeuty będziesz mógł pracować nad zniwelowaniem zaburzeń czucia. Pamiętaj, że niezbędne będzie również Twoje zaangażowanie i praca w domu. Do rehabilitacji ruchowej w domowym zaciszu możesz użyć różnorodnego sprzętu, stosowanego według zaleceń fizjoterapeuty prowadzącego.

Dodaj komentarz