Fizjoterapia zaburzeń czucia

Zaburzenia czucia są jednym z najczęściej występujących objawów neurologicznych, które mogą alarmować o szeregu schorzeń. Wymagają precyzyjnej diagnostyki oraz dostosowanego do indywidualnych potrzeb leczenia. W takim przypadku konieczna jest fizjoterapia zaburzeń ciała, która przywróci prawidłowe czucie w zajętym obszarze. Wspólnie z naszym specjalistą przejdziesz przez terapię ukierunkowaną na stopniowe oswajanie się z różnorodnymi bodźcami, dzięki czemu ciału łatwiej będzie się zaadaptować do nowej sytuacji. Tym sposobem pokonasz zaburzenia czucia powierzchownego bądź głębokiego. 

Zostaw swój numer telefonu, a my oddzwonimy:

WYŚLIJ

Na czym polegają zaburzenia czucia?

W ciele człowieka znajduje się wiele receptorów, czyli struktur wyspecjalizowanych w odbieraniu określonych bodźców i przekazywaniu ich do centralnego układu nerwowego. Nasz mózg te bodźce analizuje, dzięki czemu jesteśmy zdolni do odczuwania ciepła, zimna, nacisku, bólu, wibracji oraz położenia poszczególnych części ciała w przestrzeni. Upraszczając, w zależności od rodzaju receptora, czucie możemy podzielić na:

  • czucie powierzchowne – dotyk, ucisk, ból, temperatura; czucie odbierane przez mechano- i termoreceptory w skórze,
  • czucie głębokie – położenie części ciała i wibracje; czucie odbierane przez receptory znajdujące się w torebkach stawowych i ścięgnach. 

Do zaburzeń czucia może dojść w przebiegu szeregu chorób i patologii, powodujących uszkodzenia receptorów, nerwów obwodowych lub ośrodków czuciowych mózgu. Do uszkodzenia może dojść między innymi na skutek wypadku, udaru mózgu, polineuropatii, stwardnienia rozsianego, nowotworu oraz cukrzycy. W zależności od miejsca i charakteru uszkodzenia, zaburzenia czucia dzielimy na:

  • przeczulicę, czyli nadwrażliwość, 
  • niedoczulicę, czyli osłabienie czucia,
  • parestezje, czyli specyficzne odczucia pojawiające się bez konkretnego bodźca, takie jak uczucie mrowienia czy palenia.

Jak wygląda fizjoterapia zaburzeń czucia?

Przebieg fizjoterapii zależy od tego, czy zmagasz się z zaburzeniami czucia powierzchownego, czy głębokiego. Zaburzenia czucia powierzchownego objawiają się osłabieniem czucia bólu, utratą czucia dotyk bądź osłabieniem czucia temperatury – może być to wynik zespołu cieśni nadgarstka, uszkodzenia nerwów lub też ucisku w przypadku zwyrodnienia kręgosłupa. W takim przypadku potrzebna jest fizjoterapia przywracająca prawidłowe czucie w zajętym obszarze. 

Natomiast zaburzenia czucia głębokiego prowadzą do problemów z utrzymaniem równowagi, z koordynacją ruchową oraz nadmiernym napięciem mięśniowym. Do przyczyn należą zmiany niedokrwienne mózgu i powikłania po udarze, problemy wywołane np. przez cukrzycę oraz wady rozwojowe. W przypadku zaburzenia czucia głębokiego fizjoterapeuta zaznajomi Cię z ćwiczeniami, dzięki którym poprawisz świadomość własnego ciała bez udziału wzroku. 

Dlaczego możesz nam zaufać?

W naszym Centrum Fizjoterapii pod Poznaniem leczymy zaburzenia czucia:

  • w pięcie,
  • w stopie, 
  • po operacji, 
  • w nogach, 
  • na twarzy,
  • typu korzeniowego, 
  • w opuszkach palców,
  • w dłoniach,
  • w pochwie. 

Zaburzenia czucia w obrębie kończyn dolnych lub górnych mają różne przyczyny, dlatego kluczowa jest prawidłowa diagnoza, która umożliwi podjęcie skutecznej terapii. Rehabilitacja neurologiczna to proces długotrwały, który wymaga od Ciebie wiele sumienności i zaangażowania. Pamiętaj jednak, że wybierając nasze centrum, możesz liczyć na wsparcie specjalistów – wykwalifikowanych i doświadczonych w pracy z pacjentami, którzy zmagają się z zaburzeniami czucia. Zapewniamy komfortowe warunki do fizjoterapii oraz rozsądne ceny, dlatego nie zwlekaj i umów się na wizytę.

Umów się na wizytę