Kręcz szyi

Kręcz szyi to zmiany w obrębie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego (MOS), powodujące przymusowe odchylenie głowy dziecka w stronę jednego barku, wraz z jednoczesnym zwróceniem twarzy w stronę przeciwną i lekkim uniesieniem jej ku górze.

Przyczyną kręczu szyi może być nieprawidłowe ułożenie płodu w łonie matki. Kręcz może również powstawać w wyniku urazu okołoporodowego lub wrodzonej wady anatomicznej. Charakterystycznym objawem jest wystąpienie wyczuwalnego zgrubienia w okolicy szyi dziecka (uszkodzony mięsień). Kręcz u dziecka nie jest bolesny, powoduje jednak nieprawidłowe układanie ciała niemowlęcia. Dziecko położone na brzuchu będzie odchylało się w kierunku „skróconej strony” – może to powodować asymetrię, prowadzić do skrzywienia kręgosłupa, a także zdecydowanie spowolnić rozwój motoryczny.

Z kręczem szyi można pracować za pomocą technik manualnych oraz metodą neurorozwojową NDT-Bobath. Systematyczne ćwiczenia przynoszą zwykle szybkie, zadowalające efekty. Bardzo dobrze sprawdza się również masaż leczniczy, który rozgrzewa i rozluźnia zaburzony mięsień oraz ułatwia późniejsze ćwiczenia. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta terapia, która będzie przeprowadzana systematycznie, pozwala zniwelować problem kręczu szyi, a także zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia asymetrii ciała, twarzy i skrzywień kręgosłupa.

Zostaw swój numer telefonu, a my oddzwonimy:

WYŚLIJ