Centrum wiedzy, Fizjoterapia dzieci, Fizjoterapia niemowląt

Kręcz szyi u dzieci i niemowląt – rehabilitacja i leczenie

Kręcz szyi u dzieci to przypadłość, która wymaga rehabilitacji! Wśród usług świadczonych w ramach fizjoterapii niemowląt znajduje się także rehabilitacja kręczu szyi u niemowlaka. Doświadczeni terapeuci mają wiele umiejętności, a także wiedzę niezbędną do niesienia pomocy najmłodszym.

Kręcz szyjny u niemowląt – co to?

Kręcz szyi to zmiany w obrębie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego (MOS), powodujące przymusowe odchylenie głowy dziecka w stronę jednego barku, wraz z jednoczesnym zwróceniem twarzy w stronę przeciwną i lekkim uniesieniem jej ku górze. Jeśli zauważysz u niemowlaka przykurcz szyi, zgłoś się po fachową pomoc. Fizjoterapeuta będzie w stanie ulżyć maluchowi i pomóc mu wrócić do pełnej sprawności.

Kręcz szyi u dzieci – przyczyny

Wiesz już, że rehabilitacja kręczu szyi u dziecka będzie koniecznością. Zastanawiasz się jednak, skąd wzięła się ta przypadłość? Spieszymy z odpowiedzią. Przyczynami kręczu szyi mogą być:

  • nieprawidłowe ułożenie płodu w łonie matki,
  • uraz okołoporodowy,
  • wrodzona wada anatomiczna. 

Charakterystycznym objawem jest wystąpienie wyczuwalnego zgrubienia w okolicy szyi dziecka (uszkodzony mięsień). Kręcz u dziecka nie jest bolesny, powoduje jednak nieprawidłowe układanie ciała niemowlęcia. Dziecko położone na brzuchu będzie odchylało się w kierunku „skróconej strony” – może to powodować asymetrię, prowadzić do skrzywienia kręgosłupa, a także zdecydowanie spowolnić rozwój motoryczny.

Kręcz szyi u dziecka – leczenie i rehabilitacja

Z kręczem szyi można pracować za pomocą technik manualnych oraz metodą neurorozwojową NDT Bobath. Systematyczne ćwiczenia przynoszą zwykle szybkie, zadowalające efekty. Bardzo dobrze sprawdza się również masaż leczniczy, który rozgrzewa i rozluźnia zaburzony mięsień oraz ułatwia późniejsze ćwiczenia. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta terapia, która będzie przeprowadzana systematycznie, pozwala zniwelować problem kręczu szyi, a także zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia asymetrii ciała, twarzy i skrzywień kręgosłupa. Zachęcamy do kontaktu z fachowcami w celu umawiania wizyt na fizjoterapię i rehabilitację kręczu szyi u dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *