Centrum wiedzy, Fizjoterapia ortopedyczna

Rehabilitacja po złamaniu kości piszczelowej

Każdy uraz wymaga nie tylko starannej diagnostyki, ale i odpowiedniego leczenia. Rehabilitacja po złamaniu kości piszczelowej jest kluczowa do przywrócenia kończynie pełnej funkcjonalności, co podkreśla znaczenie jej właściwego wdrożenia oraz przebiegu. W tym procesie niezbędna jest wiedza i doświadczenie specjalisty fizjoterapii, który dostosuje terapię do unikalnych potrzeb pacjenta i specyfiki jego urazu. Fizjoterapia po złamaniu kości piszczelowej to nie tylko szansa na powrót do pełni sprawności, ale także na maksymalne zaangażowanie w proces leczenia. Jest to droga, dzięki której pacjenci mogą efektywnie wrócić do swoich codziennych aktywności i zauważalnie poprawić jakość życia.

W jakich sytuacjach może dojść do złamania kości piszczelowej?

Rehabilitacja po złamaniu kości piszczelowej jest kluczowym elementem powrotu do sprawności. Sama kość znajduje się po przyśrodkowej stronie podudzia i należy do jednych z najczęściej łamiących się kości długich u człowieka. Do złamań dochodzi m.in. w wyniku wypadków komunikacyjnych, bezpośrednich urazów (np. uderzenia lub kopnięcia w nogę), upadków, a także regularnego przeciążenia tej części ciała. Problem szczególnie dotyczy piłkarzy, maratończyków czy triathlonistów.

Trudno mówić o jednym rodzaju złamania kości piszczelowej, ponieważ do urazu może dojść na przebiegu kości lub w obrębie jej zakończeń. Z tego też względu konieczna jest diagnostyka, a także dostosowanie przebiegu rehabilitacji po urazie kości piszczelowej do charakteru urazu. Najczęściej określa się to na podstawie lokalizacji i w związku z tym wyróżnia się złamania:

  • nasady bliższej kości piszczelowej (plateau piszczeli) – mówi się o dwóch typach tego złamania, a więc rozszczepiennym oraz zmiażdżeniowym,
  • trzonu kości piszczelowej,
  • nasady dalszej kości piszczelowej (typu Pilon),
  • trójkostkowe,
  • piszczeli po przeciążeniu, które jest efektem nagromadzenia się licznych mikrourazów.

Kluczem do oceny rodzaju złamania kości piszczelowej jest diagnostyka obrazowa, która umożliwia dokładne określenie skali uszkodzenia. W zależności od specyfiki urazu, wykonuje się badanie RTG, tomografię komputerową (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI).

Jak wygląda leczenie złamania kości piszczelowej?

Inaczej przebiega rehabilitacja po złamaniu kości piszczelowej u dziecka i u osoby dorosłej. Leczenie różni się też w zależności od charakteru urazu – jego złożoności oraz rozległości. Stosuje się zarówno metodę operacyjną, jak i nieoperacyjną, dlatego tak jak wspomnieliśmy wcześniej, konieczna jest prawidłowa diagnostyka. Każde złamanie należy traktować indywidualnie, choć można się spodziewać, że w przypadku złamania trzonu kości leczenie będzie prostsze. Na tym etapie zaczyna się również pojawiać pytanie, ile trwa rehabilitacja po złamaniu kości piszczelowej. Kluczowe znaczenie ma oczywiście indywidualna sytuacja pacjenta. Standardowo jednak rehabilitacja po złamaniu trwa od kilku do nawet kilkunastu tygodni.

Znaczenie fizjoterapii w rehabilitacji po złamaniu kości piszczelowej

Fizjoterapia jest niezastąpionym elementem procesu leczenia po złamaniu trzonu kości piszczelowej oraz w przypadkach złamań kości piszczelowej i strzałkowej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i sprawdzonych metod, fizjoterapia umożliwia skuteczne i bezpieczne usprawnianie kończyny, co jest niezbędne dla szybkiego powrotu do zdrowia.

Zastosowanie fizjoterapii w leczeniu złamań kończyn dolnych pozwala na optymalizację procesu regeneracji, minimalizując ryzyko powikłań i zapewniając pacjentom możliwość szybkiego powrotu do codziennych aktywności.

Dodaj komentarz