Centrum wiedzy, Rehabilitacja neurologiczna

Rehabiltacja ataksji móżdżkowej

W ramach rehabilitacji neurologicznej prowadzona jest między innymi rehabilitacja ataksji móżdżkowej. Doświadczenie w niesieniu pomocy pacjentom cierpiącym z powodu różnych schorzeń przydaje się niezależnie od tego, czy interesuje Cię rehabilitacja ataksji móżdżkowej, czy może innego schorzenia neurologicznego.

Ataksja – przyczyny, objawy, leczenie

Osoby, które zetknęły się z tym schorzeniem, bardzo często poszukują więcej informacji na jego temat. “Ataksja rehabilitacja”, “uszkodzenie móżdżku rehabilitacja”, “postępowanie fizjoterapeutyczne w ataksji móżdżkowej” czy “ataksja móżdżkowa rehabilitacja” to tylko niektóre z haseł wyszukiwanych przez takie osoby w Google oraz innych wyszukiwarkach. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, postanowiliśmy nieco przybliżyć ten temat.

Ataksja móżdżkowa to zaburzenie, które może występować jako samodzielny problem lub towarzyszyć wielu innym schorzeniom. Pod nazwą tą kryją się zaburzenia w obrębie móżdżku i jego struktur, które przekładają się na problemy w ogólnym funkcjonowaniu organizmu. Aby zminimalizować ich niekorzystny wpływ na pacjenta, konieczna jest odpowiednio dobrana rehabilitacja ataksji móżdżkowej.

Do objawów tego schorzenia zalicza się:

  • zaburzenia mowy (dyzartria),
  • trudności w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych (np. połykanie, siadanie, oddychanie),
  • zwiększone przemęczanie się,
  • problemy z utrzymaniem równowagi i zaburzoną koordynację,
  • trudności w pisaniu, czy chwytaniu małych przedmiotów,
  • zespół niespokojnych nóg.

Często pojawia się charakterystyczny chód, tzw. móżdżkowy. Polega on na stawianiu małych kroków, zatrzymywaniu się przed wejściem do pomieszczenia oraz problem z oceną odległości.

W leczeniu ataksji móżdżkowej największe znaczenie ma przede wszystkim fizjoterapia. Chorzy mający problemy z samoobsługą wykonują np. ćwiczenia metodą PNF, które wykorzystują zdrowe części układu nerwowego i pozwalają nauczyć się na nowo utraconej funkcji ruchowej. Ważne jest, aby utrzymać odpowiedni zakres ruchu w stawach, siłę mięśniową i trenować płynność oraz zborność ruchów.

Ataksja móżdżkowa

Zachęcamy do odwiedzin doświadczonego fizjoterapeuty, który jest w stanie prowadzić rehabilitację w ataksji móżdżkowej, idealnie dobraną do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Dodaj komentarz