Blog

Zaburzenia Integracji Sensorycznej

Integracja sensoryczna, to proces łączenia informacji docierających do organizmu ze wszystkich zmysłów, przetwarzania i organizowania ich a w efekcie końcowym wysyłania na nie odpowiedniej reakcji adaptacyjnej.

Niestety w dzisiejszych czasach, gdzie przeważa siedzący tryb życia, coraz częściej obserwuje się różne zaburzenia u dzieci. Pojawieniu się u dziecka problemów może sprzyjać również przedwczesny poród, cięcie cesarskie czy też nieprawidłowe ułożenie wewnątrzłonowe bądź niewystarczająca ilość bodźców ze względu na leżącą ciążę. Zaburzenia przetwarzania sensorycznego widoczne są już w wieku niemowlęcym. Warto wtedy udać się do specjalisty na konsultację.

Co zatem powinno wzbudzić niepokój u rodzica?

-niezdarność u dziecka, częste upadki

-nadwrażliwość na dźwięki- płacz lub zatykanie uszu, gdy w otoczeniu pojawi się hałas

-niechęć do przytulania, kołysania

-nietolerancja różnych faktur – nie lubi konkretnych ubrań, nie chce jeść posiłków o określonej konsystencji, przeszkadzają mu metki przy ubraniach

-poszukiwanie silnych wrażeń- dziecko ma potrzebę bardzo silnego przytulania, huśtania bez umiaru, skakania, uderzania różnymi przedmiotami

-problemy z koncentracją uwagi, pisaniem

-unikanie chodzenia na boso lub chodzenie na palcach

To tylko niektóre z objawów, które możemy zaobserwować u dzieci. Dobrze postawiona diagnoza i przeprowadzona terapia pomoże uporać się z wyżej wymienionymi problemami.

Pozdrawiam,

Marta Król

Dodaj komentarz