Rehabilitacja oraz fizjoterapia stawu biodrowego to skuteczny sposób na pozbycie się bólu oraz przywrócenie organizmowi sprawności. Na tego typu terapie decyduje się coraz więcej osób. Dlaczego? Wyjaśniamy.
Choroba zwyrodnieniowa – wskazanie do rehabilitacji stawu biodrowego
Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych może atakować zarówno jeden, jak i oba stawy biodrowe. Wiąże się ona z destrukcją i zmianami w chrząstce stawowej, warstwie podchrzęstnej kości, torebki stawowej i innych tkanek tworzących staw. Powoduje postępujące ograniczenia ruchomości oraz zaburza prawidłowy wzorzec chodu człowieka.
Przyczynami choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego są:
- nieprawidłowa budowa stawu biodrowego,
- zwichnięcie stawu biodrowego,
- martwica głowy kości udowej,
- uszkodzenie stawu przez proces zapalny,
- osteoporoza,
- zaburzenia metaboliczne (choroba Pageta),
- starzenie się organizmu.
W walce z chorobą nieodzowną pomocą są fizjoterapia i rehabilitacja stawu biodrowego. Sprawdzeni fachowcy doskonale wiedzą, jak radzić sobie z bólem i ograniczeniami ruchomości.
Objawy choroby zwyrodnieniowej
Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych może objawiać się na różne sposoby. Pacjenci często skarżą się na dolegliwości bólowe, choć nie tylko. Niepokojące sygnały to:
- ból po zewnętrznej stronie biodra lub w okolicy pachwinowej,
- sztywność nasilająca się głównie w godzinach porannych oraz po dłuższym unieruchomieniu,
- przykurcze i zaniki mięśniowe,
- utykanie,
- obrzęk,
- ocieplenie skóry w miejscu bólu.
Gdy inne sposoby zawiodły, lub pacjent zbyt późno zwrócił się po pomoc do fizjoterapeuty poprawę komfortu życia może zapewnić endoproteza, która zastąpi uszkodzony staw. Jest to jednak rozwiązanie, które poleca się jedynie w ostateczności. Po takiej operacji nieodzowna będzie stosowna rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego.
Rehabilitacja po endoprotezie
Głównymi zadaniami rehabilitacji i fizjoterapii stawu biodrowego (po endoprotezie biodra, ale nie tylko) są między innymi zmniejszenie bólu, poprawa odżywienia i ukrwienia tkanek, ograniczenie zaników mięśniowych oraz spowolnienie zmian chorobowych. Ćwiczenia ruchowe mają przeciwdziałać przykurczom, najbardziej wskazane w tym przypadku są ćwiczenia w odciążeniu (np. w wodzie). Najlepsze rezultaty przynosi szybkie wprowadzenie treningu funkcjonalnego, ćwiczeń wzmacniających siłę mięśniową, a także utrzymywanie odpowiednich zakresów ruchu.
Jeżeli interesuje Cię rehabilitacja i fizjoterapia po endoprotezie stawu biodrowego lub zwyczajnie chcesz zadbać o swoje zdrowie, skontaktuj się ze specjalistami i umów wizytę.