Centrum wiedzy, Inne

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – leczenie, rehabilitacja

Cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? Szukasz skutecznych rehabilitantów, którzy poprowadzą Twoją terapię i podpowiedzą, jaka aktywność fizyczna będzie odpowiednia? Rehabilitacja w reumatoidalnym zapaleniu stawów jest niezwykle istotna.

Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), znane także jako gościec, jest to przewlekła choroba o podłożu zapalnym atakującym głównie stawy, ale również i inne narządy. Niekiedy błędnie bywa nazywane reumatycznym zapaleniem stawów. Charakterystycznymi objawami tej choroby są:

  • ból,
  • sztywność oraz obrzęk rąk i stóp,
  • utrata ruchomości stawów,
  • uczucie osłabienia,
  • stan podgorączkowy,
  • ból mięśni.

Początek choroby jest bardzo podstępny i czasami wręcz niezauważalny dla chorego, dlatego zwykle mija kilka miesięcy, zanim wdroży się odpowiednie leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów.

Gościec – przyczyny

Etiologia choroby jest tak naprawdę nieznana, uważa się jednak, że głównymi przyczynami powstawania reumatoidalnego zapalenia stawów są: 

  • obciążenia dziedziczne,
  • defekt układu odpornościowego.

Do wystąpienia rzutu RZS przyczynić się mogą różnego rodzaju zakażenia, a także palenie papierosów oraz stres. Kobiety zapadają na nią trzy razy częściej niż mężczyźni.

Reumatoidalne zapalenie stawów – leczenie i rehabilitacja

Przy reumatoidalnym zapaleniu stawów ważne jest wczesne rozpoczęcie rehabilitacji. Często chorzy rezygnują z aktywności fizycznej, co skutkuje zmniejszeniem ruchomości stawów, powstaniem przykurczów i osłabieniem siły mięśniowej. W takiej sytuacji wskazane są ćwiczenia, które zwiększają zakres ruchu i wzmacniają mięśnie oraz poprawiają ogólną wydolność (np. pływanie, jazda na rowerze, a nawet zwykły spacer). Plan ćwiczeń powinien być opracowany z uwzględnieniem stopnia zaawansowania choroby, kondycji pacjenta oraz współistniejących chorób tak, aby zapobiegać zniekształcaniu stawów i usprawniać je. Pomocna w zmniejszeniu bólu może być na przykład terapia manualna.

Nie należy przy tym zapominać, iż należy zaprzestać ćwiczeń fizycznych w chwili zaostrzenia się objawów choroby (gdy wystąpi rzut choroby).

Skuteczna rehabilitacja RZS

Rehabilitacja w reumatoidalnym zapaleniu stawów jest niezbędnym elementem leczenia. Dzięki niej zachowasz sprawność na dłużej. Jeżeli Twoim problemem jest gościec, koniecznie umów się na wizytę ze specjalistami, którzy przeprowadzą fizykoterapię, a także dobiorą odpowiednie ćwiczenia.

Sprawdź też: rehabilitacja reumatologiczna

Dodaj komentarz