Centrum wiedzy, Fizjoterapia dzieci, Fizjoterapia niemowląt

Fizjoterapia dzieci z chorobami genetycznymi i zespołem downa

Fizjoterapia dzieci z chorobami genetycznymi daje im szansę na lepszy rozwój. Choroby genetyczne wywoływane są przez mutacje powstałe w obrębie jednego bądź wielu genów. W ich wyniku dochodzi do zaburzenia prawidłowej budowy i funkcjonowania organizmu. Mogą być one dziedziczone lub powstawać poprzez losową (spontaniczną) mutację. Wiąże się je także ze stosowanymi w czasie ciąży lekami, niedoborem witamin oraz wiekiem matki.

Do chorób genetycznych należą między innymi: zespół Downa i dystrofie mięśniowe. Zachęcamy do rehabilitacji dzieci z zespołem Downa, dystrofią mięśniową oraz innymi chorobami genetycznymi u fachowców, którzy zajmują się pacjentami od najmłodszych lat życia – prowadzących też fizjoterapię niemowląt.

Fizjoterapia w chorobach genetycznych

W przypadku stwierdzenia chorób genetycznych rehabilitację należy rozpocząć jak najwcześniej. Systematyczne, indywidualnie dobrane do możliwości pacjenta ćwiczenia mogą okazać się kluczowe dla dalszego rozwoju i jego samodzielności. W rehabilitacji dzieci cierpiących na choroby genetyczne wykorzystuje się często elementy metody NDT-Bobath. Ćwiczenie mają na celu wspomaganie rozwoju dziecka i opóźnienie postępowania objawów choroby, a także podniesienie ogólnego komfortu życia małych pacjentów.  Niezwykle ważna jest tutaj przede wszystkim współpraca rodziców z fizjoterapeutą oraz systematyczność. Zachęcamy do skorzystania z usług i wybrania fizjoterapii dzieci z chorobami genetycznymi u sprawdzonych fachowców.

Dodaj komentarz