Dystrofia mięśniowa

Dystrofia mięśniowa jest nieuleczalną chorobą genetyczną, w wyniku której dochodzi do stopniowego zaniku mięśni. Dystrofia doprowadza do znacznego osłabienia siły mięśni, ich powolnego zaniku, a w konsekwencji do niepełnosprawności ruchowej. Wyróżnia się kilka rodzajów dystrofii, m.in. dystrofia mięśniowa Duchenne’a/Beckera, dystrofia miotoniczna, postać twarzowo–łopatkowo–ramienna, postać obręczowa.

Do głównych objawów dystrofii należą: zaburzenia chodzenia i biegania, skłonność do częstych, niekontrolowanych upadków, unikanie chodzenia po schodach, „kaczy” chód, pogłębiona lordoza lędźwiowa, przykurcze mięśniowe, zachwiania równowagi.

Zostaw swój numer telefonu, a my oddzwonimy:

WYŚLIJ

Rehabilitacja powinna zostać rozpoczęta jak najszybciej po rozpoznaniu choroby. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą spowolnić postępowanie choroby i poprawić komfort życia pacjenta. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie, w oparciu o możliwości pacjenta i stopień zaawansowania choroby. Można wyróżnić ćwiczenia czynne (np. w basenie, kinezyterapia) bierne (ruchy w stawach wykonuje fizjoterapeuta), oddechowe (aby jak najdłużej utrzymać siłę i sprawność mięśni oddechowych). Często stosuje się również różne techniki masażu.