Asymetria ułożeniowa

Asymetria ułożeniowa to jedno z częstszych zaburzeń okresu niemowlęcego. Dziecko, które cierpi na asymetrię wykazuje zdecydowaną prferencję jednej ze stron ciała – można zauważyć to nie tylko podczas codziennej aktywności (w czasie zabawy, pielęgnacji), ale również podczas snu. Asymetria ułożeniowa nie jest traktowana jako choroba – może być jednak przyczyną późniejszych, poważnych problemów ze zdrowiem.

Do możliwych przyczyn asymetrii ułożeniowej można zaliczyć: małą ilość wód płodowych (ograniczone możliwości ruchu płodu), okołoporodowe uszkodzenie splotu barkowego, kręcz szyi, nieprawidłowe napięcie mięśniowe. Często asymetrie powstają również na skutek niewłaściwej pielęgnacji w okresie noworodkowym (przystawianie częściej do jednej piersi, noszenie w jednej pozycji, niewłaściwe ustawienie łóżeczka, itp.). Dziecko z asymetrią ułożeniową nie tylko wyraźnie preferuje jedną stronę ciała, ale może mieć również trudności z leżeniem na brzuszku, wyginać ciało w literę C, rotować miednicę w jednym kierunku, odginać się do tyłu, a także mieć widocznie spłaszczoną jedną stronę główki.

Zostaw swój numer telefonu, a my oddzwonimy:

WYŚLIJ

Prawidłowo dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne pomagają w skorygowaniu ułożenia ciała, zapobiegają wystąpieniu późniejszych wad postawy, a także pozwalają zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia opóźnień w rozwoju ruchowym. Bardzo istotne jest poinstruowanie rodziców w kwestii codziennej opieki i pielęgnacji malucha. Do zalecanych metod rehabilitacji można zaliczyć tu m.in. metodę NDT Bobath i metodę Vojty. Jeśli przyczyną asymetrii jest kręcz szyi wprowadza się ponadto elementy masażu leczniczego.