Centrum wiedzy, Rehabilitacja neurologiczna

Rehabilitacja po udarze niedokrwiennym mózgu

W naszych gabinetach prowadzona jest skuteczna rehabilitacja po udarze niedokrwiennym mózgu, która pomogła już wielu pacjentom. Jeśli także i Ty poszukujesz ośrodka, w którym uzyskasz profesjonalną pomoc, a empatyczni terapeuci rozwieją Twoje wątpliwości i odpowiedzą na pytania, nie wahaj się i skontaktuj się z nimi. Specjaliści pomogą Twoim bliskim, prowadząc specjalistyczną rehabilitację po udarze niedokrwiennym mózgu.

Udar niedokrwienny mózgu – charakterystyka

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda rehabilitacja po udarze niedokrwiennym, przyjrzyjmy się tej jednostce chorobowej. Udar mózgu to uszkodzenie pewnych obszarów tego organu, które powstaje w wyniku nieprawidłowości w pracy układu krwionośnego organizmu. Zaburzenia o podobnych objawach, trwające krócej niż 24 godziny, to przejściowe incydenty niedokrwienne. Warto wiedzieć, że udar jest statystycznie trzecią pod względem śmiertelności chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn występowania niepełnosprawności wśród ludzi.

Udary mózgu dzielone są na:

  • udar niedokrwienny (spowodowany najczęściej przez ognisko miażdżycowe lub inny zator, które wywołują ograniczenia w przepływie krwi w jednej z głównych tętnic mózgu),
  • udar krwotoczny (powstały w wyniku przerwania ciągłości naczyń krwionośnych w obszarze mózgu),
  • udar podpajęczynówkowy (wywołany najczęściej przez pęknięcie tętniaka w pewnym obszarze mózgu).

Objawy udaru

Wystąpienie objawów choroby w obszarze lewej półkuli mózgu skutkuje zazwyczaj poważnymi problemami w porozumiewaniu się z otoczeniem. Z kolei w prawej – problemami w jego postrzeganiu. Najbardziej charakterystycznymi objawami jego wystąpienia są:

  • pojawienie się niedowładu lub całkowitego paraliżu z reguły po jednej stronie ciała (przeciwnej do uszkodzenia mózgu),
  • zaburzenia lub całkowita utrata mowy,
  • zwiększenie lub zmniejszenie napięcia mięśniowego,
  • problemy z przełykaniem pokarmów,
  • silne bóle głowy bez znanej przyczyny,
  • problemy natury psychologicznej: depresja, chwiejność emocjonalna.

Rehabilitacja po udarze niedokrwiennym mózgu

Pacjent, który przeszedł udar niedokrwienny lewo- lub prawostronny, powinien jak najszybciej rozpocząć proces rehabilitacji. Opóźnianie ćwiczeń może spowodować wystąpienie przykurczów stawowych i wyuczenie się ruchów nieprawidłowych, które później trudno wyeliminować. Dostosowana do potrzeb pacjenta rehabilitacja nie tylko wpływa na poprawę zdrowia, ale również zapobiega ponownemu wystąpieniu w przyszłości objawów choroby.

Najlepiej, aby rehabilitacja po udarze niedokrwiennym mózgu odbywała się pod okiem zespołu specjalistów (lekarza neurologa, fizjoterapeuty, neuropsychologa, logopedy, terapeuty zajęciowego i pielęgniarek). Na początku ćwiczenia ukierunkowane są na usprawnianie pacjenta, aby mógł odzyskać umiejętności pozwalające mu w miarę samodzielnie realizować codzienne czynności. Kolejne treningi realizowane już są w specjalistycznych pracowniach zajęciowych oraz w domu pacjenta.

Nie bez znaczenia w procesie zdrowienia po udarze mózgu są też otoczenie i bliscy chorego, którzy powinni zostać odpowiednio wyedukowani.

Sprawdź także inne rodzaje rehabilitacji neurologicznej.

Dodaj komentarz